Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 18.05.2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Ocena:

O Kopalni Konin słów kilka...

Konin 20.04.2021 13:05

O Kopalni Konin słów kilka...

Główna siedziba PAK Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" znajduje się w Kleczewie.


Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" powstała w czasie II wojny światowej. Niemcy rozpoczęli wtedy budowę kopalni wraz z zakładem przeróbczym, czyli brykietownią. Na bazie istniejącej infrastruktury rozpoczęto w 1945 roku eksploatację odkrywki "Morzysław". Początkowo wydobywano tam surowiec dla potrzeb miejscowej ludności, ale już rok później odkrywka zaczęła zaspokajać także potrzeby brykietowni. Od roku 1953 swoją działalność rozpoczęła odkrywka "Niesłusz". Swoją nazwę kopalnia otrzymała oficjalnie dwa lata później. 

Elektrownia "Konin" swoją działalność zainicjowała w roku 1958. W latach 1967-1969 dobudowano elektrownię "Pątnów". Obszar całej kopalni obejmuje kilka powiatów oraz kilkanaście gmin. To właśnie na niej bazuje obecnie przemysł paliwowo-energetyczny regionu konińskiego i to on w dużej mierze decyduje o jego rozwoju gospodarczym. 

I chociaż działania na rzecz transformacji ekologiczno-energetycznej naszego miasta są obecnie intensyfikowane, to jednak OZE wciąż pozostaje "melodią przyszłości", choć - jak się mówi - stosunkowo niedalekiej...


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)