Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena: 1
1 0

5 praktycznych wskazówek dla Google Classroom

01.12.2020 21:16

5 praktycznych wskazówek dla Google Classroom

Google Classroom to platforma internetowa stworzona przez Googla, która ma za zadanie pomóc nauczycielom przeprowadzać lekcje zdalnie. Nauczyciele mają na niej nie tylko wyboru różne formy tego, co chcieliby stworzyć dla swoich uczniów: projekty, testy online, pytania, materiały czy temat ogólny, w którym będą zawarte inne takie materiały, lecz również możliwość szybkiego oceniania prac uczniów i swoisty wirtualny dziennik.


Z rozwiązań Googla można również korzystać podczas udzielania lub odbywania zdalnych korepetycji. Osoby pracujące na korepetycje online Buki również mogą prowadzić wykłady na żywo i nagrywać lekcje dla swoich uczniów na później. Takie pomoce naukowe ułatwiają życie nie tylko im, lecz również ich uczniom i rodzicom! 


Jak działa aplikacja Google Classroom? Przedstawimy poniżej krok po kroku. Podpowiemy również, jak korzystać z Google Meet razem z aplikacją Classroom i co zrobić, gdy pojawi nam się komunikat: Google Classroom can't invite student from this domain! Czytaj dalej!


1.    Jak się zalogować do Google Classroom


By zarejestrować się w platformie, wystarczy po prostu zalogować się do swojego konta na platformie Google i wybrać Classroom jako aplikację, z której chcemy korzystać. Listę, a raczej siatkę dostępnych aplikacji znajdziemy w prawym głównym rogu na stronie głównej Google.com.Jest jeszcze inna metoda na to, by szybko zalogować się do portalu nauczycieli googla. Wystarczy w pasku adresu wpisać Classroom.Google.com, by automatycznie przenieść się na stronę z lekcjami. 


W programie można zalogować się również przez smarfona. Jeżeli korzystamy z Classroom często, warto pobrać specjalnie dedykowaną w tym celu aplikację producenta ze sklepu z aplikacjami Google Play. Otwieranie Classroom w aplikacji pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na codzienne otwieranie programu przez przeglądarkę i stronę główną googla. Również korzystanie z Classroom w aplikacji jest dużo wygodniejsze, ponieważ jej interfejs idealnie dopasowuje się do rozmiaru ekranu i rodzaju telefonu, co znacznie poprawia jakość nawigowania w programie. 


2.    Jak wysyłać zadania w Google Classroom


Wszystkie materiały do zajęć, zadania dla uczniów oraz cały tok nauki znajdują się w sekcji Strumień, który z kolei widoczny jest z każdego ekranu aplikacji, w pasku na górze ekranu. By móc wysyłać zadania do uczniów, należy przede wszystkim utworzyć zajęcia. By to zrobić, wystarczy wejść na witrynę Classroom i kliknąć symbol „+” w prawym górnym rogu ekranu. W tym miejscu możesz albo utworzyć nowy przedmiot, albo dołączyć do istniejących zajęć. By stworzyć nowe, wystarczy podać ich nazwę – przedmiot już gotowy. 


Każde utworzone zajęcia otrzymują od Google indywidualny kod dostępu, który należy podać swoim uczniom/słuchaczom. Tylko prawidłowy klucz do zajęć pozwoli osobom postronnym dołączyć do Twojego przedmiotu lub wykładu. Słuchaczy można również zaprosić na zajęcia samodzielnie. By stworzyć „klasę”, należy skorzystać z opcji zaproponowanej przez portal zaraz po utworzeniu klasy, czyli postępować zgodnie z instrukcjami w wyskakującym okienku „Zapraszanie uczniów na zajęcia”. 

 

Gdy klasa jest już gotowa, można przystąpić do rozpoczęcia ładowania do platformy materiałów do zajęć oraz zadań dla uczniów. Wchodzimy wtedy do zakładki „Zadania” na górze ekranu aplikacji i klikamy „+Utwórz”. Stworzone uprzednio zadanie (np. w Google Docs) możemy załączyć wtedy w odpowiednim temacie (czyli folderze) i rozesłać do uczniów. Jak wysłać zadanie jedynie do wybranych osób? Wystarczy odhaczyć kwadraciki przy ich nazwiskach i gotowe! 


3.    Jak przeprowadzić wykład online


By przeprowadzić wykład na żywo, wystarczy zalogować się do Google Meet, stworzyć wykład w aplikacji i wybrać opcję „Dołącz”. Można wtedy dołączyć do wykładu inne osoby dzięki okienku, które wyskoczy po chwili. Wystarczy wtedy wybrać z listy kontaktów uczniów, studentów bądź znajomych, których chcemy zaprosić na wykład i porozsyłać takie wirtualne zaproszenia


Później można załączyć stworzoną wcześniej prezentację i kliknąć „Przedstaw teraz” i wybrać, co dokładnie jest nagrywane przez aplikację (np. cały ekran). Takie zdalne wykłady można również nagrać i wysłać później do swoich uczniów lub studentów w dogodnym momencie roku.


4.    Jak rozwiązać problem "Google Classroom nie może zaprosić ucznia z tej domeny"?


Nauczyciele nie mogą zapraszać do klasy uczniów z niezaufanej domeny. Uczniowie z takiej domeny, która nie znajduje się na liście domen dozwolonych, nie będą mogli dołączyć do twojej klasy – kod dostępu dla takich uczniów nie będzie działał. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, jak poradzić sobie z tym problemem, przejdź do sekcji Użyj listy dozwolonych domen. 


5.    Jak zgłosić swoją szkolę do Google Classroom?


Pamiętaj jednak, że aby używać G-Suite for Educaation, czyli aplikacji Google dla szkół, jednostka edukacyjna powinna zgłosić taką chęć do zarządzającymi tymi programami działu firmy. O tym fakcie Google przypomni użytkownikowi, który będzie próbował stworzyć lekcję w powiadomieniu wyświetlającym się zaraz po kliknięciu znaku „+”. 


Konto G-Suite dla szkół jest bezpłatne, jednak zgłoszenie przez szkoły chęci korzystania z niego jest konieczne, by zapewnić nauczycielom i uczniom dodatkowe bezpieczeństwo danych i zagwarantować prywatność. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)