Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 18.04.2024 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Ocena:

Czym są systemy WMS i dlaczego warto mieć je w swojej firmie? Odpowiadamy

26.11.2020 17:19

Czym są systemy WMS i dlaczego warto mieć je w swojej firmie? Odpowiadamy

Obszar nowych technologii wspierających rozwój biznesu rozwija się w niebywałym tempie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przy tym także narzędzia pozwalające na efektywne zarządzanie konkretnymi działami przedsiębiorstw. Nie inaczej jest również z zarządzaniem pracą magazynów. Systemy WMS to podstawa skutecznych działań logistycznych. Dobrze dobrane przekładają się na wzrost potencjału branży, która stanowi jeden z najważniejszych segmentów gospodarki i w znacznej części buduje polskie PKB. Wbrew pozorom zastosowanie systemów magazynowych WMS nie jest przy tym zarezerwowane wyłącznie dla największych podmiotów.


System WMS: co to jest?


Szybki rozwój rynku sprawia, że właściwy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się logistyką nie jest możliwy bez narzędzi takich jak system WMS. Definicja jest przy tym bardzo prosta: WMS (ang. Warehouse Management System) to rozbudowany system informatyczny, którego zadaniem jest wsparcie zarządzania magazynem – uwzględnia przy tym zarówno nadzór nad stanami magazynowymi, jak i koordynację procesów zachodzących w tym segmencie firmy. Ponadto dobrze skonfigurowany umożliwia również monitorowanie postępu prac i efektów wdrożonych zmian. Staje się przy tym źródłem bezcennych informacji, pozwalających na udoskonalenie działań logistycznych i zwiększenie efektywności całego przedsiębiorstwa. Aby spełnił pokładane w nim nadzieje, system magazynowy WMS powinien być dostarczony przez doświadczoną firmę, taką jak Kotrak który zajmuje się dostawą systemów WMS.
 

 

System WMS: wady i zalety


Przedsiębiorcy zastanawiający się nad wdrożeniem systemu WMS powinni przede wszystkim skupić się na możliwościach, jakie oferuje:


- Szybsza realizacja zamówień: właściwie skonfigurowany system WMS przełoży się na tempo oraz wygodę realizacji działań związanych z magazynowaniem produktu.


- Lepszy monitoring stanów magazynowych i procesów: narzędzia pozwolą również na bezproblemowe kontrolowanie zarówno stanów magazynowych, jak i etapów realizacji konkretnych procesów.


- Ułatwienia pracy na różnych poziomach dzięki WMS: system zarządzania magazynem przełoży się zarówno na komfort pracy osób zatrudnionych bezpośrednio w magazynie, jak i kadr zarządzających. Dobrze skonfigurowany pozwoli także na łatwe sporządzanie raportów i analiz.


- Integracja z innym oprogramowaniem: systemy WMS bardzo często są częścią szerszej infrastruktury, w tym np. systemów ERP. Znakomicie sprawdzają się również w połączeniu z narzędziami Business Intelligence.


Z punktu widzenia części osób za wadę systemów zarządzania magazynem można uznać koszty wdrożenia oraz związane z nim zmiany organizacyjne. Warto spojrzeć jednak na nie jako na inwestycję, która pozwoli w krótkim czasie na osiągnięcie wyższej rentowności i znacznie ułatwi pracę.


WMS: system zarządzania magazynem w szerszym środowisku


Najlepsze rezultaty uda się osiągnąć, łącząc system magazynowy WMS z innym oprogramowaniem IT dla sektora biznesowego. Bardzo często jest on częścią systemu ERP (Enterprise Resource Planning), który pozwala na kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami posiadanymi przez przedsiębiorstwo. Możliwe stają się połączenie poszczególnych działów i sektorów działania firmy oraz automatyzacja niemal wszystkich zachodzących w niej procesów. Dzięki modułowej budowie systemy ERP mogą być wdrażane stopniowo. Warto pomyśleć również o wykorzystaniu narzędzi Business Intelligence, wspierających proces zbierania informacji i analizy danych, co znajduje przełożenie na zdecydowanie lepsze decyzje biznesowe. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)