Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 18.05.2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Ocena:

Ile kosztuje nadanie paczki do Polski po Brexicie?

28.09.2020 20:46

Ile kosztuje nadanie paczki do Polski po Brexicie?

Brexit wywrócił do góry nogami nie tylko kwestie związane z podróżami, lecz także z wysyłką towarów z Wielkiej Brytanii do krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Przełożyło się to na ceny usług kurierskich – zarówno, gdy chodzi o zamawianie produktów w brytyjskich sklepach internetowych, jak i nadawanie paczek przez rodzinę mieszkającą na Wyspach. Ile kosztuje wysyłka do Polski po Brexicie?


Jak wygląda Brexit w praktyce?


Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej 1 lutego 2020 roku, a do grudnia trwa tak zwany okres przejściowy. W tym czasie podejmowane są próby wypracowania porozumienia, które pozwoli na utrzymanie swobodnego przepływu towarów bez naliczania dodatkowych opłat. W innym przypadku już od 1 stycznia 2021 roku czeka nas wzrost cen wysyłki paczek do Polski wynikający z obowiązkowych kontroli celnych oraz konieczności posiadania specjalnych certyfikatów.


Paczki z Anglii do Polski po Brexicie


Jak będzie wyglądał proces nadawania paczek z Anglii do Polski po Brexicie? Obecnie wiele firm eksportuje swoje produkty do Wielkiej Brytanii, a na Wyspach żyje już około miliona Polaków. Z tego powodu platformy zajmujące się usługami kurierskimi, takie jak Euro-Paka, przygotowują się na różne scenariusze. W tym celu wdrażają zmiany, dzięki którym paczki z UK do Polski będą mogły docierać do adresatów bez naliczania ogromnych opłat.

 

Czy to koniec tanich paczek do Polski?


Sytuacja na pewno będzie zmieniać się z czasem. Duży wzrost cen wysyłki paczek z UK do Polski może spowodować upadek wielu firm nastawionych na działalność eksportową. Problemy pojawią się także w przypadku Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy stracą dostęp do korzystnych ofert charakterystycznych dla przesyłek wewnątrz Unii Europejskiej. Na wypracowanie porozumienia wciąż jest jeszcze kilka miesięcy, dlatego istnieje szansa, że kurier do Polski nie stanie się wydatkiem przekraczającym możliwości finansowe osób wysyłających paczki z Anglii.


O ile wzrośnie koszt nadania paczki do Polski?


Koszt nadania paczki do Polski może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak istnieje sposób, dzięki któremu można nieco ograniczyć ten wydatek. Korzystanie z usług platform logistycznych pozwala na uzyskanie korzystniejszej oferty niż bezpośrednio w firmie kurierskiej. Sięgając po to rozwiązanie, ograniczysz także czas spędzony na dopełnianiu formalności, którymi w dużej mierze zajmują się właśnie operatorzy logistyczni.


Jak długo będą ,,szły” paczki do Polski?


W przypadku wypracowania porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią szybkie paczki z Anglii do Polski pozostaną stałym elementem naszej rzeczywistości. Problem pojawi się w sytuacji, gdy od 1 stycznia 2021 konieczne będzie nakładanie cła oraz załatwianie specjalnych certyfikatów pozwalających na przewóz przesyłek przez brytyjską granicę. Wówczas czas dostarczenia paczki może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Wszystko zależy jednak od przepustowości granic.

 

A co z formalnościami?


Obecnie wysyłka paczek do Polski z Wielkiej Brytanii wymaga jedynie wypełnienia informacji na temat adresu nadawcy i odbiorcy oraz innych podstawowych danych. Po regulacji przepisów w 2021 roku sytuacja ta może się znacznie zmienić. Wówczas konieczne będzie deklarowanie zawartości paczki wraz z wypełnianiem formularzy niezbędnych podczas kontroli celnej. Zmiany te dotkną głównie przedsiębiorców wysyłających przesyłki z UK do Polski, ale osoby prywatne również spotkają się z wieloma utrudnieniami i większymi kosztami.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)