Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 23.06.2024 r. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Ocena:

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

26.07.2020 09:56

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

Psy to najwierniejsi przyjaciele człowieka i trudno się z tym zdaniem nie zgodzić. Największym zainteresowaniem cieszą się szczeniaki, ponieważ są małe i słodkie. Ponadto łatwiej jest je wychować, gdyż już od początku ich życia uczy się je podstawowych komend. W przypadku dorosłych psów, ciężko jest zmienić ich nawyki, które powielane były latami. Można takie zachowanie porównać do człowieka nawet. Szczeniaki wymagają szczególnej opieki, a przede wszystkim w ich życiu bardzo ważna jest dieta i jakość spożywanych posiłków. Wybór karmy dla szczeniaka ma ogromne znaczenie. 


1.    Jak karmić szczenięta?


2.    Jak często karmić szczeniaka?
 


Jak karmić szczenięta?


Wielu osobom wydaje się, że szczenięta piją mleko i jedzą mokrą karmę. Owszem, jest tak w pierwszych tygodniach ich życia, jednak im starszy staje się pies, tym bardziej zmienia się jego dieta i zapotrzebowanie na pożywienie. Bardzo istotną kwestią jest to jak karmić szczenięta. Największy problem może pojawić się z sierotami. Osierocone szczenięta do trzeciego tygodnia życia powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki lub preparatami, które je zastąpią. Takie produkty oferuje między innymi Sklep Zoopers. 


 
Najlepszym rozwiązaniem dla osieroconych szczeniaków będzie znalezienie karmiącej suki lub takiej, która ma urojoną ciążę. Jeśli jednak chce się samemu wykarmić szczeniaka, nie wolno podawać mu mleka z kartonika lub prosto od krowy. Należy stosować tylko i wyłącznie specjalnie przygotowane preparaty, które posiadają odpowiednie składniki i wartości odżywcze. Między trzecim, a ósmym tygodniem można powoli szczeniakom podawać inny pokarm niż ten od matki. Najlepiej wybrać mokrą karmę dla szczeniąt, ale świetnie nada się do nauki spożywania nowego jedzenia sucha karma dla psa, która dodatkowo będzie namoczona w wodzie. 
 


Powyżej ósmego tygodnia odruch ssania u młodych psów zaczyna zanikać. Maluchy przestaje interesować pokarm matki, za to coraz chętniej wybierają ten znajdujący się w misce. Dodatkowo podczas takiego spożywania posiłków szczenięta uczą się hierarchii w stadzie, gdyż muszą ustępować miejsca starszym psom. Bardzo dobrym wyborem dla dorastających psów będzie karma Brit Care Puppy.


Jak często karmić szczeniaka?


Trudno jest określić częstotliwość karmienia szczeniaków. Matki karmią je od sześciu do nawet dwunastu razy w ciągu doby. W przypadku preparatów, które mają zastąpić mleko matki zalecenia są bardzo różne i często zależą od samych producentów. Najczęściej znajdują się one na odwrocie etykiety. Natomiast jeśli chodzi o szczeniaki powyżej trzeciego tygodnia życia wiele zależy od częstotliwości, z jaką karmi je matka. 


 
Najlepiej jest zawsze kierować się zaleceniami, które znajdują się na odwrocie preparatów służących do zastąpienia mleka matki i kierowane są do bardzo młodych psów. Im pies jest starszy, tym rzadziej powinien być karmiony. W przypadku szczeniaków do szóstego miesiąca życia stosuje się zasadę czterech posiłków. Powyżej pół roku można je już karmić od dwóch do trzech razy na dobę i będzie im to w zupełności wystarczyło. 
 


Dalsze karmienie psów, to znaczy w starszym wieku, w głównej mierze zależne jest od rasy. Te mniejsze będą rzecz jasna pochłaniać mniejsze ilości pokarmu. Natomiast rasy duże będą potrzebowały znacznie więcej energii, co przełoży się na większe zapotrzebowanie w postaci jedzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także tryb życia psa. Im będzie on aktywniejszy, tym więcej będzie mu się chciało jeść. Ważne, aby dostarczać swoim zwierzakom wystarczająco dużo kalorii i substancji odżywczych, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)