Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 23.06.2024 r. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Ocena: 3
3 0

Tajemnice Radia Wolna Europa

Konin 07.12.2019 12:36

Tajemnice Radia Wolna Europa

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa była niepowtarzalnym radiem, amerykańskim instrumentem zarządzania politycznymi oczekiwaniami Polaków przez ponad 40 lat, zwalczanym przez propagandę, dyplomację i Służbę Bezpieczeństwa PRL.


Ma zasługę w przełamaniu komunistycznego monopolu informacji, a zatem indoktrynacji. Była elementem konfrontacji Wschód-Zachód, wpływała na nastawienie opinii publicznej w kierunku wolnościowym i demokratycznym, ale czy antykomunistycznym i niepodległościowym? Była namiastką opozycji, gdy słowo opozycja było na indeksie, ale kogo widziała w tej roli? Uświadamiała, że cenzura to strach ludzi u władzy, sprzyjała uwolnieniu od nowomowy, odegrała rolę nie tylko informacyjną, ale także polityczną i kulturotwórczą, ale czy była niezależna? Miała poczucie odpowiedzialności za słowo, jak je pojmowała? Książka jest próbą niezmitologizowanej odpowiedzi na te pytania w oparciu o niepublikowane dotąd materiały.

 

Nowa ksiązka o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pióra Andrzeja Świdlickiego ,pracownika RWE w latach 1982 - 94 ukazuje - może nie tyle " historię" - co "życie " redakcji widziane " od środka.

 

Konińskiego Czytelnika zainteresować może rozdział poświęcony agentowi bezpieki używającemu pseudonim " Bogumił" przerzuconemu z Konina właśnie w celu rozpracowania i , w miarę możliwości, skłócenia Rozgłośni.Wartości publikacji dode wielka ilość materiałów źródłowych do tej pory niepublikowanych.Życzymy pouczającej lektury


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)