Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 27.04.2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Ocena: 1
1 0

99. rocznica zaślubin Polski z morzem

Licheń 10.02.2019 10:07

99. rocznica zaślubin Polski z morzem

 
Jest bardzo skromna… Oglądającym czasami trudno uwierzyć, że właśnie ten niepozorny przedmiot związany jest z tak podniosłym wydarzeniem! Mowa o bezcennym skarbie znajdującym się w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim Sanktuarium – obrączce z zaślubin z morzem należącej do generała Józefa Hallera

10 lutego 2019 r. przypada 99. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem, których w 1920 r. dokonał generał Józef Haller. Symbolicznymi zaślubinami Polska potwierdziła swoją obecność na 140-kilometrowym odcinku wybrzeża. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, mieszczącym się w bazylice licheńskiej znajduje się bezcenna, choć niepozorna pamiątka tego wydarzenia – platynowa obrączka z delikatnymi zdobieniami i wygrawerowanym napisem:  Gdańsk/10. 2. 1920 Puck. Pierścień ten od dnia symbolicznych zaślubin, aż do  śmierci, na swoim palcu nosił generał Józef Haller.
 
Decyzje o przyznaniu II Rzeczpospolitej dostępu do morza zapadły w czerwcu 1919 roku. Kluczową kwestię regulował traktat wersalski. 18 stycznia 1920 roku żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Hallera zgodnie z jego ustaleniami przejęli Toruń a następnie, kolejne miejscowości od wycofujących się jednostek niemieckich. Operacja przebiegała bez większych zakłóceń. Niemcy czasami próbowali postępować wbrew ustaleniom, jednak ich opór był szybko dławiony.
Marsz zakończył się w Pucku. Tam też 10 lutego doszło do uroczystych zaślubin Polski z morzem. Odprawiono mszę, w której udział wzięli między innymi wicepremier Wincenty Witos i przyszły prezydent Stanisław Wojciechowski. Następnie dowódca Frontu Pomorskiego, gen. Haller, konno wjechał na pochylnię dla hydroplanów, a potem ruszył w kierunku morza. Siedząc w siodle wygłosił formułę:
„W imieniu Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański” i rzucił do wody jeden z dwóch pierścieni, które wcześniej podarowali mu polscy mieszczanie z Gdańska. Drugi pierścień pozostał na jego palcu do śmierci.
Zatoka Pucka była wówczas zamarznięta. Aby pierścień mógł trafić do morza, trzeba było wykonać w lodzie przerębel. Haller rzucił pierścień, który potoczył się po lodzie i wpadł do wody. „Po lodowej tafli pobiegło kilku Kaszubów, lecz żaden nie mógł pochwycić pierścienia, który wiernie połączył się z wodami Bałtyku. Na moje pytanie – Czemuście go nie pochwycili? – odpowiedzieli proroczo: Będziemy go mieli w Szczecinie” wspominał później Haller.
 
Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym jest kontynuacją utworzonego w 1925 r. Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 r. do 2006 r.
Placówka rozpoczęła swoją działalność w Sanktuarium Matki Bożej licheńskiej 2 lipca 2010 r. Mieści się na dwóch piętrach w północnej części bazyliki. W okresie zimowym Muzeum otwierane po wcześniejszym uzgodnieniu z Biurem Obsługi Pielgrzyma tel. 63 270 81 42 e-mail: lichen@lichen.pl. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
shizu-san Data: 09.01.2020 22:02 ID:11978
fajne fajne jak kombajne lol :)

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)