Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 22.09.2019 r. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Ocena: -1
0 1

Okulary Traugutta

Licheń 23.01.2019 09:35

Okulary Traugutta

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim sanktuarium kryje niezwykłe pamiątki z powstania styczniowego


Są malutkie, jakby dla dziecka, proste w budowie – druciana oprawka ze szkłami. Okulary Romualda Traugutta to przedmiot, który przykuwa szczególną uwagę zwiedzających.

– Być może dlatego, że są przedmiotem osobistego użytku. Takie najbardziej poruszają – twierdzi Irena Wawrzyniak, opiekunka muzeum. – Wiemy na pewno, że okulary należały do Romualda Traugutta, ponieważ twórca licheńskiego muzeum, ks. Józef Jarzębowski MIC, otrzymał je od córki dyktatora powstania Anny Juszkiewiczowej. Zgodnie z przekazem pani Anny, Romuald Traugutt miał te okulary, kiedy szedł na stracenie 5 sierpnia 1864 r. Córki nie było przy ojcu w ostatnich chwilach jego życia, straceńcom towarzyszył kapucyn. Traugutt miał odrzucić okulary, mówiąc, że nie będą mu już potrzebne. Okulary ocalił mnich i oddał Annie Juszkiewiczowej.

Za Tygodnikiem "Idziemy"

Romuald Traugutt był i jest uznawany przez wiele osób za postać wyjątkowej klasy, ponieważ objął dowództwo nad powstaniem w momencie, kiedy było już spisane na straty. Wiedział, że aresztowano jego adiutanta, ale nie uciekł. Niejednokrotnie w trakcie przesłuchań proponowano mu wolność w zamian za współpracę, jednak nigdy z tych sugestii nie skorzystał. Do końca z honorem trwał przy przyjętych zobowiązaniach. Był człowiekiem bardzo religijnym.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje: