REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 20.02.2019 r. Imieniny: Anety, Lehca, Leona

Ocena:

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja (5) - Warta

Warta 06.12.2018 13:08

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja (5) - Warta

Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Warcie zbudowany został ok. 1340 r. Wzniesiono go na miejscu starszej, drewnianej budowli, spalonej w czasie najazdu krzyżackiego w 1331 r. W XVII w. na skutek pożaru świątynię przebudowano: mi. obniżono mury i przekształcono jej wnętrze. Na pocz. XX w. podwyższono wieżę.


Kościół parafialny położony jest w centrum Warty, w pobliżu południowo-zachodniego narożnika rynku. Otoczony jest murowanym ogrodzeniem. Orientowany. Świątynia o trójnawowym układzie w zrębie gotycka, wnętrza po przebudowie w XVII w. mają charakter barokowy. Zbudowany jest z cegły, ściany oszkarpowane, elewacje zewnętrzne pozostały nieotynkowane. Ma formę pseudobazyliki o trzech nawach z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Korpus o czterech przęsłach przechodzi w węższe dwuprzęsłowe prezbiterium. Nawy boczne otwarte zostały do nawy głównej arkadowymi otworami opartymi na czworościennych filarach. Od strony północnej do bryły głównej przylega czworoboczna wieża, a do prezbiterium zakrystia. Sklepienia kolebkowe z lunetami i kolebkowo-krzyżowe w nawach bocznych. Dachy dwuspadowe, więźba dachowa drewniana. Elewacje kościoła nie posiadają bogatego detalu, na uwagę zasługują gotyckie portale z formowanej cegły oraz blendy w partii prezbiterium i w szczycie elewacji zachodniej. Najcenniejszym zabytkiem w kościele jest słynne Wniebowzięcie NMP z Warty. Jest to pochodzący z pocz. XVI w. tryptyk powstały w warsztacie wielkopolskim. Składa się z obrazu środkowego (scena tytułowa), dwóch skrzydeł z sześcioma malowanymi obustronnie kwaterami (cykle „Radości Marii”, „Męka Chrystusa”) oraz trzyczęściowej predelli (MB ze świętymi). Dzieło to przez dłuższy czas znajdowało się w MN w Warszawie. Ze względu na zły stan zachowania w latach 1993-1998 poddane zostało gruntownej konserwacji. Po wieloletnich staraniach wróciło do Warty i jest eksponowane w kościele.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Czytelnicy piszą .... - Dzisiaj w Bieniszewie Ruiny zamku w Wyszynie Święty Walenty Dawno temu w ... Kole 99. rocznica zaślubin Polski z morzem Nieznane numery Głosu Koła