REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.05.2019 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Ocena:

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja (4) - Miłkowice

Dobra 06.12.2018 11:58

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja (4) - Miłkowice

Parafia erygowana na przełomie XIV i XV w. Pierwszy, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Doroty, drewniany, wzmiankowany jest w drugiej połowie XV wieku. Jego fundatorami byli najprawdopodobniej właściciele tutejszego majątku - Miłkowscy. Kościół ten uległ zniszczeniu ze starości w XVIII w. W 1787 r. miejscowy dziedzic Ignacy Lipski - łowczy wschowski, wystawił nowy kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Zbudowany z bali sosnowych na murowanym fundamencie, spalił się w 1849 r. W 1850 r. pobudowano nowy z fundacji Tomasza Bogdańskiego, ówczesnego dziedzica Miłkowic. Była to jednak nietrwała budowla z tzw. muru pruskiego, który już w 1870 r. popadła w całkowitą ruinę.


Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1880-1882, staraniem proboszcza Hiacynta Jędreckiego. Fundatorami utrzymanej w stylu neogotyckim świątyni były rodziny Bogdańskich i Wężyków. Stanowiła ona dar za ocalone życie. W 1883 r. dostawiono okazałą wieżę. Kościół został konsekrowany w 1910 r.
W czasie I wojny światowej Niemcy jak w większości kościołów zabrali dwa dzwony: „Tomasz" i „Stanisław", które przetopione zostały na armaty. Pozostawili tylko jeden, najmniejszy. Kościół został częściowo zniszczony przez pożar w 1930 r. Remont i ankrowanie ścian wykonano dopiero w 1935 r.
W 1939 r. Niemcy zamienili kościół na szpital, a w końcu 1944 r. na magazyn żywnościowy. Zniszczyli ławki, zrabowali szaty i naczynia liturgiczne, w tym piękną monstrancję ufundowaną przez rodzinę Bogdańskich. Zabrali także ostatni dzwon. W 1945 r. urządzili w wieży kościelnej punkt obserwacyjny. Nacierające wojska sowieckie zlikwidowały go pociskiem z działa artyleryjskiego, uszkadzając wieżę. W latach 1959-1960 kościół został wyremontowany.
Z pożóg wojennych ocalały trzy ołtarze, kielich ze stopką z 1640 roku, obraz św. Antoniego z XVIII w., oraz obraz św. Mikołaja autorstwa wybitnego polskiego malarza Juliana Fałata


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:



Najczęściej przeglądane informacje:


Obietnice wyborcze, czyli głupiemu radość Czerwone maki Z życia bocianiej rodziny Foto - pstryk - Trwają prace ... Dawno temu w ... Kole