Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 26.09.2018 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ocena: 2
2 0

Lata dwudzieste … Z lotu ptaka

24.06.2018 11:25

Lata dwudzieste … Z lotu ptaka

Nie było wtedy dronów, a samoloty były nieliczne. Jednak zachowało się kilka „ zdjęć lotniczych”, dzięki którym zobaczyć możemy, jak wyglądała na przykład , Warszawa kilka lat po odzyskaniu Niepodległości


To co widzimy to fragment Krakowskiego Przedmieścia i Plac Saski ( Dzisiaj Plac Marszałka Piłsudskiego).

W prawym, górnym rogu widać inną troszkę niż obecna , bryłę Teatru Wielkiego.Poniżej Pałac Saski z którego do dzisiejszych czasów przetrwał tylko fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Wyżej , istniejący do dziś „Ogród Saski. Najstarszy publiczny park w Polsce ( następny był w Koninie !!!). Przy wejściu do parku widać słynną fontannę. Słynną , bo występującą w warszawskiej piosence : „ W Saskiem Ogrodzie przy wodotrysku, pan Policmajster dostał po pysku”.

Środek Placu zajmuje wielka cerkiew - Sobór Aleksandra Newskiego, która wkrótce rozebrana zostanie, jako symbol zaborcy.

Niżej widać hotele „Europejski” (obecnie w trwającym 15 lat remoncie) i hotel Bristol.

W lewym górnym rogu budynek Towarzystw Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta”. No i budynki Inspektoratu Sił Zbrojnych ora pałacyk, obecna siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Nasze gminy z lotu ptaka - Kramsk Nasze gminy z lotu ptaka - Ślesin Nasze gminy z lotu ptaka - Grodziec Nasze gminy z lotu ptaka - Koło Nasze gminy z lotu ptaka - Sompolno Nasze gminy z lotu ptaka - Ciążeń Nasze gminy z lotu ptaka - Powidz Nasze gminy z lotu ptaka - Lądek Nasze gminy z lotu ptaka - Zagórów Nasze gminy z lotu ptaka - Wilczyn