Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 06.12.2023 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Ocena:

DZIEŃ OTWARTY NOTARIATU w KONINIE

15.11.2023 12:55 (21 dni temu)

 DZIEŃ OTWARTY NOTARIATU w KONINIE

Zapytaj notariusza o zmiany w prawie spadkowym!

 

„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w najbliższą sobotę 18 listopada w godzinach 10-16. Notariusze w 19 miastach w Polsce, w tym także w KONINIE będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie. Informacje można także uzyskać telefonicznie oraz w trakcie streamingu na żywo.


Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

 

Porozmawiaj z notariuszem nie tyko o zmianach w prawie spadkowym

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu są zmiany w prawie spadkowym – zarówno te, które weszły w życie w maju (jak ustawa o fundacji rodzinnej czy zmiany przepisów dotyczące zachowku), jak i te, które zaczną obowiązywać od połowy listopada (dotyczące odrzucenia spadku przez małoletniego, rozszerzenia przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia o uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz kręgu spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych).

 

Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że notariusza można – i należy – pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki – warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku – wyjaśniła not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.

 

Zadaj pytanie notariuszowi: osobiście, telefonicznie, online

 

W czasie 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu notariusze będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie, na czacie (Messenger) oraz w trakcie streamingu na żywo, jak również stacjonarnie w galerii – kawiarni Dom „Pomiędzy”, Aleje 1 Maja 10 i pod numerem telefonu: 61 669 87 03.         

 

Bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok w kancelariach notarialnych, co wynika ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym. Spotkanie w sobotę w centrum miasta pozwala oszczędzić czas i uzyskać niezbędną wiedzę na temat ważnych życiowych spraw – zapraszamy do rozmów – mówi not. Magdalena Zielińska,, koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu w Koninie.

 

Pytania można zadawać notariuszom już teraz za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl – odpowiedzi będą udzielane w dn. 18 listopada w trakcie streamingu na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Jego częścią będą także rozmowy z notariuszami na ważne tematy dotyczące wszystkich czynności notarialnych.

 

Notariusze edukują prawnie przez cały rok organizując m.in. bezpłatne wykłady dla uniwersytetów trzeciego wieku oraz w ramach akcji edukacyjnej „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”. Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki zawodu notariusza, czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności będą dokonywać w swoim imieniu, oraz uświadomienie, że za swoje decyzje będą ponosić pełną odpowiedzialność.

 

14. Dzień Otwarty Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach”, sobota 18 listopada 2023 r., godz. 10-16, stacjonarnie: w Dom „Pomiędzy”, Aleje 1 Maja 10 

 

Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Konina

 

 

Kontakt dla mediów:

notariusz Magdalena Zielińska, koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu w Koninie tel. 690 553 050

 

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)