Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

I komu to przeszkadzało?

Konin 15.03.2023 11:00

I komu to przeszkadzało?

O bezsensownym akcie wandalizmu poinformowały w ostatnich dniach lokalne portale informacyjne. Niedawno postawione na skwerze Solidarności z Narodem Ukraińskim w Koninie zostały zniszczone. Ktoś, kto to zrobił, naprawdę powinien się zastanowić nad swoim postępowaniem...
Tablice, na których widnieją odpowiednie nazwy pojawiły się na zielonym terenie w pobliżu Ronda Miast Partnerskich przy ulicy Poznańskiej w Koninie w pierwszej połowie lutego z inicjatywy radnego Prawa i Sprawiedliwości Krystiana Majewskiego.

Teraz okazuje się, że tablice na skwerze Solidarności z Narodem Ukraińskim stały się "ofiarami" aktu wandalizmu. Na czym ów akt wandalizmu polegał? Otóż ktoś zamalował sobie czarnym sprayem część napisu. I tak z nazwy "SKWER SOLIDARNOŚCI Z NARODEM UKRAIŃSKIM" dobrze widoczny pozostał tylko fragment "SKWER SOLIDARNOŚCI Z NARODEM". Jakim? Do końca doczytać się już nie da...

Komuś, kto dopuścił się tego aktu wandalizmu, chodziło zapewne o stworzenie wrażenia, że skwer ma być skwerem solidarności z narodem polskim. Bo skoro jesteśmy na terenie polski, to przy nieokreśleniu nazwy narodu można odnieść oczywiste tego rodzaju wrażenie.

Tylko po co ta złośliwość? Po co akt wandalizmu? To jest karygodne. Tego nie da się usprawiedliwić. Tego nie da się wytłumaczyć - nawet nudą. Brak wyobraźni? Dajcie spokój. Na całe szczęście, wandalizm jest czynem karalnym.
 

ZNISZCZENIE LUB USZKODZENIE CUDZEJ RZECZY (ART. 288)

Art. 288

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.


W Ukrainie trwa wojna. Miliony ludzi przyjechały do Polski - kraju należącego do NATO i Unii Europejskiej, by znaleźć tu bezpieczne schronienie i dach nad głową. Również takie symboliczne gesty solidarności, jak nadawanie nazw skwerom czy wiaduktom / mostom (Wiadukt / Most Briański został przecież przemianowany na Wiadukt / Most Pokoju), są bardzo potrzebne. O realnej pomocy już nie wspominam. A tu co? Naprawdę trzeba okazywać swoją dezaprobatę, antypatię, a może nawet nienawiść w taki sposób? 

Nie każdy musi kochać ukraińskich uchodźców. Ale naprawdę, nie okazujmy im nienawiści. 

Fotografie pochodzą z lokalnych portali informacyjnych

Wandalizm wobec tablic na Skwerze


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)