Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena:

Uwaga na oszustwa internetowe

Konin 23.05.2022 22:22

Uwaga na oszustwa internetowe

Policjanci wciąż przestrzegają przed grasującymi w sieci internetowej oszustami. Niestety, mimo przekazywanych informacji opisujących sposoby działania przestępców, nadal pojawiają się kolejni pokrzywdzeni.


Z miesiąca na miesiąc coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Oszuści podszywają się pod policjantów, pracowników wodociągów, pracowników banków oraz wnuczków. Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia naszych pieniędzy posługują się platformą OLX, Vinted, Allegro oraz portalem społecznościowym Facebook.

Nasze codzienne sprawy coraz częściej przenosimy do sieci, dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji  i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega, co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać. Rozmawiajmy wspólnie ze znajomymi, rodziną, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze tej formy sprzedaży.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

- Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
- Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
- Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
- Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
- Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
- Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera.

Źródło: konin.policja.gov.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)