Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 21.06.2024 r. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Ocena:

Działania wojewody wielkopolskiego w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Wielkopolska 04.03.2022 20:39

Działania wojewody wielkopolskiego w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

W dniu dzisiejszym - w godzinach popołudniowych - na adres poczty elektronicznej naszej redakcji trafiła informacja prasowa. Było to podsumowanie działania wojewody wielkopolskiego w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Otwarcie punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy

26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy. 

- Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ będzie on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. 

Punkt jest czynny w godzinach od 8:00 do 22:00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8:00 - 20:00. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.

Pomoc humanitarna od Wielkopolan

Wojewoda wielkopolski koordynuje również pomoc humanitarną na terenie województwa. 

- Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania - apeluje wojewoda.

Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Otwarcie punktu recepcyjnego na MTP

Uruchomiono także punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W punkcie odpowiednie służby dbają tam o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania.

Uruchomienie punktu zbiórki darów na MTP

Punkt powstał na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i będzie działał w pawilonie nr 4, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10:00 do 20:00. Do punktu można przynieść produkty, które zostały zebrane w ramach mniejszych, lokalnych zbiórek - na przykład w szkole. Potrzebne są między innymi: koce, pościele, gotowe dania w słoikach, kosmetyki i produkty dla dzieci. Dary – a szczególnie tekstylia – muszą być nowe.

Zebrane produkty trafią do uchodźców, którzy przybywają do Poznania. Będą też do dyspozycji wojewody, który zdecyduje, czy część z nich ma zostać przekazana na przykład do innych magazynów na terenie kraju, do ośrodków przygranicznych czy też bezpośrednio do Ukrainy.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, biorąc czynny udział w cyklicznych wideokonferencjach, a także z organizacjami pozarządowymi oraz wielkopolskimi samorządowcami.

Zgodnie z deklaracją Biura Prasowego, w przypadku nowych, wiążących ustaleń dotyczących procedowanych rozwiązań legislacyjnych, będziemy informowani na bieżąco.
 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)