Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 04.02.2023 r. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki

Ocena:

Po dwóch dniach poszukiwań w powiecie ostrowskim nastąpił szczęśliwy finał!

Ostrów Wielkopolski, Daniszyn 16.08.2021 08:47

Po dwóch dniach poszukiwań w powiecie ostrowskim nastąpił szczęśliwy finał!

W piątek o godz. 19.40 zostaliśmy zadysponowani przez dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim do poszukiwań starszej osoby z powiatu ostrowskiego. 68–letni mężczyzna, mieszkaniec miejscowości Daniszyn, kilka godzin wcześniej wyszedł z domu w nieznanym kierunku.


U mężczyzny podejrzewano zaniki pamięci, w tym utratę orientacji w terenie. Dyżurny Grupy Poszukiwawczo–Ratowniczej Szukamy i Ratujemy bezzwłocznie przyjął informację o zaginięciu i ogłosił alarm. Ratownicy w sile 11 osób (4 zespołów) natychmiast wyjechali do działań. Do akcji włączone zostało Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań SiR-01 i Mobilny Zestaw Poszukiwawczo – Ratowniczy P-03. Pierwszego dnia poszukiwania zakończyły się o godzinie 01.30 w nocy. Razem z działającymi na miejscu policjantami ustalono plan działania. Ratownicy przeszukali okolice miejsca zamieszkania, w tym miejsca niebezpieczne. Dwuosobowe zespoły udały się do oddalanych o 20 kilometrów miejscowości, aby wykluczyć przemieszczanie się osoby zaginionej głównymi drogami. Dużym wsparciem było zaangażowanie lokalnej społeczności, która przekazywała informacje na temat miejsc, w których mężczyzna poruszał się w dniu zaginięcia.

W sobotę od rana poszukiwania zostały wznowione. W działaniach wykorzystano quada, motocykle oraz drona. Planiści ustalili możliwą drogę odejścia zaginionego. Specjalne oprogramowanie obliczyło maksymalny zasięg oraz potencjalną trasę. Ratownicy przekazali informację do policjantów, którzy powiadomili dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Miliczu o możliwej obecności zaginionego na terenie sąsiedniego województwa. Na podstawie tych informacji policjanci ustalili, że do szpitala w Miliczu przed momentem trafiła osoba z zanikami pamięci. Zaginiony pokonał pieszo ponad 25 kilometrów, nie wiedział gdzie się znajduję. Dzięki błyskawicznej reakcji, odpowiedniemu zachowaniu mieszkańców mężczyzna może wrócić do domu.

Dziękujemy za współpracę Komendzie Powiatowej Policji w Ostrów Wielkopolski, Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Daniszyn Świadkom dziękujemy za informacje, które pozwoliły ustalić trasę którą przemierzył zaginiony mężczyzna. Gratulacje dla osób, które zauważyły idącego - zagubionego mężczyznę i właściwie zareagowały, powiadamiając odpowiednie służby!

Aby uniknąć podobnych sytuacji, które mogą zakończyć się zaginięciem, osoby starsze – z demencją, Alzhaimerem powinny nosić specjalne opaski z GPS. Wystarczy chwila nieuwagi, aby bliski wyszedł niespostrzeżenie z domu. Kiedy osoba zaginie – należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe, udać się na najbliższą jednostkę Policji zgłosić zaginięcie. Powszechnym, błędnym przekonaniem jest to, że należy poczekać 24/48/72h. W przypadku, kiedy dochodzi do zaginięcia liczy się każda minuta. Każdy z nas może zostać bohaterem – nie bójmy się reagować, podejść do osób, które wyglądają na zagubione, bądź ich odzież nie jest dopasowana do panujących warunków pogodowych (np. kurtka założona w upalny dzień).

Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza
Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy

Fotografie: GRP SiR

Poszukiwania w powiecie ostrowskim


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)