Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.03.2023 r. Imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Ocena:

Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad, które musisz znać

Konin 16.07.2021 11:00

 Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad, które musisz znać

Jak zachować się w czasie burzy, będąc w domu albo przebywając na otwartej przestrzeni? Są zasady, które powinien znać każdy z nas, gdyż liczba gwałtownych zjawisk pogodowych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Jak zatem zachować się w czasie burzy, by być bezpiecznym? Oto 15 najważniejszych reguł.


W Polsce od pioruna ginie rocznie od kilku do kilkudziesięciu osób. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi, gdy człowiek znajdzie się podczas burzy na otwartej przestrzeni, w górach lub w pobliżu zbiornika wodnego. Co prawda więcej osób przeżywa porażenie piorunem, niż od niego ginie, ale bardzo rzadko takie osoby wychodzą z całego zdarzenia bez szwanku.

Co przyciąga pioruny i jak zachować się w czasie burzy, by nie stać się kolejną ofiarą pioruna? Są pewne zasady, których wystarczy przestrzegać, by być bezpiecznym w czasie nawałnicy. Ta wiedza może nam uratować życie.

Jak zachować się w czasie burzy w domu?

Przebywanie w domu w czasie burzy jest teoretycznie najbardziej bezpieczne dla człowieka. Teoretycznie, gdyż piorun może równie dobrze uderzyć w budynek. Sytuacja staje się bardzo poważna, gdy w domu brakuje instalacji odgromowej - wtedy taki piorun może wywołać pożar albo porażenie prądem (gdy uderzy w linię wysokiego napięcia). Jak zatem zachować się podczas burzy, gdy przebywamy w domu?

1. Zamknij szczelnie wszystkie okna i drzwi - zdarzały się przypadki, gdy piorun wlatywał do domów przez otwarte okno.
2. Zabezpiecz rzeczy na balkonie, aby nie porwał ich gwałtowny podmuch wiatru - mogą wtedy uszkodzić okna albo stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo.
3. Odłącz od prądu wszystkie sprzęty domowe. Jeśli piorun uderzy w pobliżu domu, może dojść do zwarcia w instalacji elektrycznej.
4. Zainwestuj w instalację odgromową.
5. Zadbaj o to, by w Twoim domu było zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

Jak zachować się w czasie burzy na otwartej przestrzeni?

Przebywanie w czasie burzy na otwartej przestrzeni znacząco zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli już znajdziemy się na otwartej przestrzeni w czasie nawałnicy, warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować i czego unikać.

1. Pod żadnym pozorem nie chowaj się pod odosobnionym wysokim drzewem, słupem energetycznym czy latarnią - wysokie przedmioty przyciągają pioruny. Jeśli to możliwe - wejdź do jakiegoś budynku lub schowaj się pod mostem albo w rowie.
2. Zdejmij i odsuń od siebie wszelkie metalowe przedmioty: biżuterię, zegarki, klamry, parasolki, nie używaj telefonu komórkowego.
3. Jeśli nie masz się gdzie schować, nie kładź się na ziemi, tylko przyjmij najbezpieczniejszą w takiej sytuacji pozycję: kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki.
4. Nie zbliżaj się do wody - ona podobnie jak metal najlepiej przewodzi prąd.
5. Będąc w grupie, wszyscy jej członkowie powinni się rozejść, zachowując od siebie kilkumetrowy dystans.
6. Obserwuj przyrodę, dobrym wskaźnikiem tego, że nadchodzi burza, jest elektryzowanie się włosów.

Jak zachować się w czasie burzy w górach?

Przebywanie w górach w czasie burzy to chyba najgorszy scenariusz, jaki może się zdarzyć. Nie dość, że możemy tam trafić na otwartą przestrzeń, to jeszcze przebywając na szczycie, jesteśmy najwyższym obiektem w okolicy, a w takie - jak wiadomo - pioruny trafiają szczególnie chętnie i często.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)