Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 16.04.2024 r. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

Ocena:

Greenpeace Polska: Minister Kurtyka zdecyduje, czy ZEPAK będzie mógł truć rtęcią

Konin 15.07.2021 10:51

Greenpeace Polska: Minister Kurtyka zdecyduje, czy ZEPAK będzie mógł truć rtęcią

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do skargi fundacji Greenpeace Polska oraz Frank Bold i uchylił decyzję ministra klimatu i środowiska udzielającą odstępstwa dla należących do spółki ZE PAK elektrowni Pątnów I i Konin od unijnych przepisów wprowadzających nowe wymogi emisyjne szkodliwych dla zdrowia i życia zanieczyszczeń do powietrza. Oznacza to, że sprawa wraca do ministra Michała Kurtyki. Działacze ekologiczni domagają się od ministra decyzji, dzięki której elektrownie będą spełniać obowiązujące standardy. 







– Cieszymy się, że szkodliwa dla zdrowia i życia decyzja ministra klimatu i środowiska przyznająca odstępstwo została uchylona. Od lat wskazywaliśmy, że ZEPAK powinien korzystać z najlepszych dostępnych technologii, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i na zdrowie mieszkańców. Emisje związków rtęci i siarki mogą powodować setki przedwczesnych zgonów oraz tysiące zachorowań – komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska.

Obowiązek stosowania najlepszych dostępnych technologii przez elektrownie węglowe wynika z przepisów unijnych, tzw. konkluzji BAT. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przyznał elektrowniom Pątnów I oraz Konin odstępstwo od przepisów wprowadzających bardziej rygorystyczne standardy dotyczące emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza. W przypadku Pątnowa I decyzja ta dotyczyła wyjątku dla emisji dwutlenku siarki  oraz rtęci na okres aż 9 lat, tj. do końca 2030 roku. Na skutek decyzji marszałka – utrzymanej przez ministra klimatu – do powietrza mogą dostać się zanieczyszczenia przyczyniające się do przedwczesnych zgonów oraz zwiększające ryzyko udaru, raka płuc, chorób serca i układu oddechowego u dorosłych, a także infekcji dróg oddechowych i zaburzeń rozwoju poznawczego u dzieci. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 17 sierpnia 2021 roku spółka ZE PAK powinna zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do powietrza stosując lepsze technologie ochrony środowiska.

– Koncerny energetyczne od dawna były świadome, że standardy emisji podlegają zaostrzeniu.  Był czas, by się do tego przygotować. Domagamy się od ministra Michała Kurtyki podjęcia decyzji, która dostosuje emisje z elektrowni należących do spółki  ZEPAK do obecnych standardów – dodaje Anna Meres.

Więcej informacji:

Anna Meres,  koordynatorka kampanii klimatycznych w organizacji Greenpeace, 532 203 025, anna.meres@greenpeace.org

Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace, 500 236 211, katarzyna.guzek@greenpeace.org

O Greenpeace:

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)