Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 28.02.2021 r. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Ocena:

Uwaga na internetowych oszustów!

18.01.2021 21:48

Uwaga na internetowych oszustów!

Szybko, bez wyjścia z domu, o każdej porze i bez kolejek – tak obecnie realizuje się zakupy dokonywane przez internet. Oszuści również korzystają z portali aukcyjnych, ale nie po to by szukać na wyprzedaży okazji, lecz by szybko i łatwo pozyskać dostęp do naszych danych wrażliwych oraz kont bankowych.


Wszystko zaczyna się od stworzenia relacja pomiędzy sprzedającym, a kupującym. W rolę tego drugiego wciela się oszust, który wypytuje się o wystawiony na aukcji przedmiot. Po uzyskaniu informacji, deklaruje chęć zakupu wystawionej rzeczy. Następnie namawia sprzedawcę, by z uwagi na bezpieczeństwo, zalogował się na swoje konto bankowe za pomocą wysłanego w wiadomości linku, który przekierowuje na stronę placówki bankowej, łudząco przypominającej tą prawdziwą. Za pomocą tej strony pozyskuje on w łatwy sposób dane wrażliwe sprzedawcy, który sam dobrowolnie je podaje przy logowaniu ( nr karty płatniczej, dostępne środki na koncie oraz kod CVV ). Na stronie dodatkowo pojawia się komunikat, że dane te należy podać by potwierdzić tożsamość właściciela. Po chwili sprzedawca dostaje informację z banku o realizowanych przelewach na inne konta. Po sprawdzeniu salda okazuje się, że stał się on uboższy o kilka tysięcy złotych.

 

Można również uniknąć oszustwa. Wystarczy tylko uważnie wczytywać się w treści otrzymywanych wiadomość, poznać zasady bezpieczeństwa swojego banku, unikać dokonywania transakcji poza portalami aukcyjnymi, zwracaj uwagi na adresy podanych stron internetowych oraz nie korzystaj z logowań do kont za pomocą wysyłanych w wiadomościach linków.

 

Gdy jednak będzie już za późno i staniesz się ofiarą takiego oszustwa, pamiętaj by jak najszybciej powiadomić bank w celu zablokowania swojego konta oraz policję o zaistniałym zdarzeniu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)