Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 22.09.2019 r. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Ocena:

Ogólnopolskim Dniu Treningowym Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

Konin 11.06.2019 10:57

Ogólnopolskim Dniu Treningowym Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

W Koninie, Licheniu i Ślesinie odbyły się wyjątkowe zawody Olimpiad Specjalnych Polska. Od 7 do 9 czerwca 85 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną brało udział w XII


W Koninie, Licheniu i Ślesinie wystartowało 85 zawodników z całej Polski, których wspierało łącznie 170 trenerów i wolontariuszy. Przez trzy dni zmagań wzięli oni udział w konkurencjach na pływalni oraz w hali sportowej. Ogólnopolski Dzień Treningowy to prawdziwe święto przełamywania własnych barier i ograniczeń, podczas którego wyjątkowi sportowcy pokazują kibicom, trenerom, rodzicom oraz przede wszystkim sobie, że potrafią osiągać cele, rozwijać się i uprawiać sport na wiele różnych sposobów.

„Program Treningu Aktywności Motorycznej  (ang. Motor Activity Training Program- MATP) to oficjalny program sportowo-rehabilitacyjny Olimpiad Specjalnych skierowany do osób, które z powodu niepełnosprawności intelektualnej i towarzyszących jej złożonych niepełnosprawności fizycznych, nie są w stanie trenować i startować w dyscyplinach sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych” wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Program Treningu Aktywności Motorycznej oferuje konkurencje i zadania ruchowe zawsze dostosowywane do aktualnych, indywidualnych możliwości danego zawodnika.  Podczas zawodów uczestnicy mogą też korzystać z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu sportowego. Celem systematycznych treningów jest poprawa kondycji psychofizycznej uczestników MATP. Czasami efekt jest tak znaczący, że umożliwia udział w treningach i zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportowych Olimpiad Specjalnych.

„Celem Olimpiad Specjalnych jest rehabilitacja poprzez sport. Chcemy pokazać, że każdy zawodnik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności intelektualnej, jest wartościowym człowiekiem. Każdy ma w sobie potencjał, by osiągnąć zamierzone cele – czy będzie to medal na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, uczestnictwo w zawodach regionalnych czy ogólnopolskich” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka.

Ogólnopolski Dzień Treningowy to wielkie święto zawodników, wyjątkowe zawody podczas których demonstrują oni swoje umiejętności w trenowanych konkurencjach ruchowych. Jest to też podsumowanie i zwieńczenie dotychczasowej systematycznej pracy zawodnika z terapeutą oraz powód do dumy dla wszystkich osób zaangażowanych w proces jego rehabilitacji.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


MiniFootball - Gromada mistrzem drugiej ligi