Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 23.01.2019 r. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ocena:

Bieg Peowiaka

Zagórów 10.09.2018 10:11

Bieg Peowiaka

Zawody biegowe wracają do Zagórowa ! Crossowa trasa o dystansie 8 km, znakomicie podkreśla walory przyrodnicze gminy Zagórów, a przewodni wątek historyczny zobowiązuje do zapoznania się z losami lokalnych patriotów czasów odzyskania niepodległości.


Nazwa imprezy Bieg Peowiaka ma przypomnieć lokalnemu społeczeństwu bohaterów Ziemi Zagórowskiej, członków Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), tzw. peowiaków, którzy dzielnie walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kilkunastu z nich w 1918 r. bohatersko zatopiło niemiecką barkę na Warcie. W 1939 r. sześciu uczestników akcji „Barka” –Stanisław Budaszewski ps. Słonimski, Jan Kmieciak ps. Wybisz, Feliks Molski ps. Polanecki, Franciszek Pluciński ps. Olcha, Antoni Płócienniczak ps. Topól i Karol Rychliński ps. Karolak- zostało zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta w lesie w Osinach w Gminie Zagórów.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Biały Orlik - pierwsi łyżwiarze Historyczne Mistrzostwa To już dziesiąty raz Aqua Track Zawodniczki z Konina powołane na Puchar Świata Juniorów i Seniorów Fair play dla Sebastiana Glanca Dwa medale Mistrzostw Polski Juniorów w szabli Halowe Mistrzostwa Wielkopolski Młodzików. Siłownia w Ostrowitem już czynna III Bieg Powstania Styczniowego na Kujawach