Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena: 1
1 0

Jubileusz KŻ Energetyk

Konin 31.08.2017 15:48

Jubileusz KŻ Energetyk

W 1957 roku grupa miłośników żeglarstwa, a wśród nich Stefan Czekała, Czesław Górnicki, Mikołaj Marczak, Edward Mielczarski, Wojciech Kieliszewski i Henryk Baum, postanowiła stworzyć przy Elektrowni „Konin” Klub Sportów Wodnych. Pierwszym przewodniczącym Klubu został Stefan Czekała. Początkowo sprzęt pływający stanowiło 6 ożaglowanych kajaków otrzymanych od Elektrowni, jednak wkrótce zakupiono w Chojnicach łódź żaglową klasy Słonka. W 1958 roku Klub Sportów Wodnych zmienił nazwę na Sekcję Sportów Wodnych "Energetyk", a Elektrownia przekazała wodniakom 7 kolejnych ożaglowanych kajaków, a następnie dwie łodzie klasy Omega i jednego "Bączka", natomiast Federacja Sportowa "Energetyk" kilka silników do łodzi.

W 1959 roku Sekcja liczyła 30 osób. W 1960 roku Koło Sportowe "Energetyk" ze swoimi sekcjami zostało włączone do Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej jako TKKF „Energetyk”.


Dyrektor Elektrowni "Konin" Franciszek Chmiel zlecił opracowanie planu przystani warszawskiemu „Energoprojektowi” (obecny Miejski Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań Gosławice”). Członkowie Sekcji, niezależnie od oczekiwania na plany, zbudowali nad jeziorem Pątnowskim drewniany hangar, a na początku 1962 roku wybrali nowy zarząd, którego przewodniczącym został Wojciech Kieliszewski. Z Sekcji wyodrębniła się grupa wodniaków, która utworzyła Sekcję Kajakową.

W 1963 odbyły się nowe wybory zarządu. Szefem został Stanisław Arasimowicz, a jego zastępcą Tomasz Dobrzyński. Zarząd zatwierdził regulamin i statut Sekcji, która została zarejestrowana w Polskim Związku Żeglarskim. W 1964 roku Sekcja liczyła już 44 członków.

    Lata 1965 - 1970 to okres najbardziej znaczących sukcesów regatowych żeglarzy „Energetyka”, z których najświetniejsze to:

· I miejsce wśród klubów terenowych Okręgu Poznańskiego PZŻ,

· I miejsce w Żeglarskiej Spartakiadzie Terenowej Poznańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego,

· wicemistrzostwo Polski i powołanie do kadry narodowej braci Kotlewskich w klasie Cadet,

· mistrzostwo POZŻ w klasie Hornet,

· wicemistrzostwo Polski w klasie Hornet i powołanie załogi Knasiecki - Arasimowicz na Mistrzostwa Świata,

· III miejsce w Mistrzostwach Polski Związków Zawodowych.

1968 roku został członkiem Sekcji Żeglarskiej i poza startami w regatach zajmował się szkoleniem młodych żeglarzy regatowych.

Członkowie sekcji organizują rejsy po Bałtyku, Zalewie Szczecińskim i Zatoce Gdańskiej. W 1976 roku powstaje Koniński Okręgowy Związek Żeglarski. Jego założycielami i organizatorami byli między innymi Jerzy Danielak, Stanisław Arasimowicz, Stanisław Dobrzyński i Andrzej Szurkowski, który został pierwszym prezesem Związku.

W 1978 roku, dzięki przychylności dyrektora Elektrowni Konin Władysława Romaniszyna, sekcja wzbogaciła się o trzy nowe jednostki - dwie Cariny i jednego Kormorana. W 1979 roku rozpoczęto budowę pomostów przystani jachtowej i nowego hangaru. Dokonano też zakupu kolejnych kabinowych jachtów turystycznych typu Nash-20, El Bimbo i Orion. Budowa pomostów została zakończona w 1982 roku.

         

W latach 1985 - 1989 poza organizowanymi regularnie regatami w klasie Omega, członkowie Sekcji inicjują regaty w klasach turystycznych, z których najważniejsze i do dziś kontynuowane to "Regaty Między Mostami". W 1986 roku żeglarze „Energetyka” rozpoczęli organizowanie rejsów po Mazurach.

Początek lat dziewięćdziesiątych zaznaczył się zwiększonym zainteresowaniem rejsami morskimi organizowanymi w całości przez członków Sekcji. Odbyło się ich kilka:

- w roku 1991 - rejs po Zalewie Szczecińskim;

- w roku 1992 - rejs krajowy po Morzu Bałtyckim;

- w roku 1994 - rejs po Oceanie Atlantyckim;

- w roku 2006 - ponad 1400 kilometrów wodą: rzekami, kanałami, morzem i jeziorami. Wartą i Odrą do Bałtyku,Wisłą i Notecią do Kruszwicy, Gopłem i jeziorami konińskimi do macierzystej przystani w Gosławicach.

W 1994 roku stan posiadania Klubu zwiększył się o dwa nowe jachty klasy Wenus. Natomiast w 1996 roku, poza normalną działalnością sekcji, na uwagę zasługują regaty „Zabawa pod żaglami”, zorganizowane dla uczczenia Dnia Energetyka. W imprezie tej, poza członkami sekcji, masowo brali udział pracownicy konińskich elektrowni. Walka na wodzie była połączona z różnymi konkursami, między innymi bardzo amatorskim konkursem piosenek żeglarskich. Podobną imprezę zorganizowano w 1997 roku łącząc ją z akcją charytatywną pod hasłem „Żeglarze powodzianom”. W 1998 i 1999 roku przeprowadzono również akcję dobroczynną „Żeglarze dzieciom”. W kolejnych latach impreza dobroczynna stale się rozwijała i obecnie jest umieszczona na trwałe w kalendarzu imprez naszego Klubu.

Kolejne lata działalności członków klubu przyczyniły się do rozwoju żeglarstwa regatowego oraz organizacji wypłynięć na „szerokie wody”. Nie można nie wspomnieć o ogromnej społecznej pracy jaką w organizację wieloetapowych rejsów morskich włożył Andrzej Suplicki. Pierwszy rejs, który został zorganizowany z jego inicjatywy to opłynięcie wyspy Uznam i Wolin w 2010 roku. Kilka kolejnych rejsów to:

- w roku 2011 – rejs  po Morzu Bałtyckim;

- w roku 2012 – rejs po Morzu Północnym;

- w roku 2013 – rejs po Morzu Adriatyckim;

- w roku 2014 – rejs po Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym;

- w roku 2015 – rejs po Morzu Bałtyckim;

- w roku 2016 – rejs po Morzu Egejskim.

W roku jubileuszu 60-lecia Klubu jego zarząd tworzą:  Stanisław  Arasimowicz - Prezes  Zarządu,  Tomasz  Hetke - Wiceprezes, Zbigniew  Zimroz  Wiceprezes, Aleksandra  Juszczak - Skarbnik,  Andrzej  Siemieniuk – Sekretarz.  

Każdego roku Klub jest organizatorem regat: 

1.  Miedzy Mostami  rozgrywanymi  jako memoriał  Stanisława  Dobrzyńskiego  jachtowego sternika morskiego  tragiczne zmarłego członka naszego klubu, pomysłodawcy tych regat. 

 2.   O Puchar Prezesa  Zarządu   ZE  PAK  S.A. - rozgrywane tradycyjnie w pierwszą sobotę września w ramach obchodów Dnia Energetyka. Regaty cieszą się  dużą popularnością w środowisku żeglarskim, gdyż są ukoronowaniem sezonu wakacyjnego, okazją do wspólnego spotkania i zaprezentowania poznanych umiejętności.

Nowi członkowie klubu rekrutują się głownie z uczestników organizowanych rokrocznie kursów i szkoleń na stopień żeglarza jachtowego. Dzięki posiadanej przez klub kadrze instruktorskiej przybywa co roku kilku nowych żeglarzy, którzy pod ich bacznym okiem nabywają doświadczenia i żeglarskiej rutyny.

Przyszłość klubu jest w rękach osób które ten klub tworzą. Do historii odeszły czasy, że aby mieć możliwość samodzielnego żeglowania trzeba było być członkiem jakiegoś klubu żeglarskiego, bo prywatne jachty były rzadkością.  Dzisiaj jest odwrotnie a duża liczba firm czarterujących jachty każdemu, także osobom nie posiadającym patentu sprawia łatwość dostępu do jednostek pływających dostępnych na każdą kieszeń.  W tej rzeczywistości specjalną rangę zyskuje koleżeństwo, zaufanie,  chęć wspólnego realizowania działań. To sprawia, że można uprawiać żeglarstwo zarówno w wymiarze sportowym – regaty , jak i w wymiarze turystycznym  w gronie przyjaciół i osób wzajemnie się szanujących.

 Z okazji tegorocznego jubileuszu należy podziękować wszystkim osobom, które na przestrzeni minionych 60 lat klub tworzyli, stanowili o jego dniu codziennym, poświęcali swój czas by realizować swoje pasje i marzenia. W sposób szczególny należy podziękować  wszystkim dyrekcjom Przedsiębiorstwa Państwowego  oraz wszystkim zarządom Spółki ZE PAK SA, które na przestrzeni całego okresu działalności klubu wspomagały jego istnienie, finansowały zakupy jachtów i użyczały sprzętu do ich naprawy. Podziękowania należą się także organizacjom związkowym działającym w strukturach ZE PAK SA, za coroczne wsparcie inicjatyw propagujących aktywny wypoczynek nad wodą pracowników Grupy Kapitałowej. Piękne podziękowania należą się również tym wszystkim, którzy nie będąc członkami klubu, swoją pomocą w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju klubu i krzewienia idei żeglarstwa wśród pracowników Grupy Kapitałowej i członków ich rodzin.

Wszystkim żeglarzom z okazji naszego jubileuszu życzymy stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. 

                                                                  tekst: Ryszard Słowiński


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)