Ocena:
Historia Odkrywki Jóźwin Sensacyjne Odkrycie Słonia Leśnego
09.04.2024 16:16
Odkrywka „Jóźwin” KWB Konin wpisała się w historię regionu nie tylko jako najdłużej działająca odkrywka w historii konińskiej kopalni, ale także jako miejsce niezwykłego odkrycia. Rozpoczęła swoją eksploatację w 1971 r. i zakończyła w czerwcu 2023 r., pozostając na przestrzeni lat świadkiem znaczących wydarzeń.
24 lutego 1984 r. koparka SRs 1200 natrafiła na coś niezwykłego - potężne kości wyłaniające się ze skarpy na pierwszym tarasie północnej ściany wyrobiska. Początkowo sądzono, że to szczątki mamuta, jednak ekspertyza dr Gwidona Jakubowskiego potwierdziła, że są to szczątki słonia leśnego Palaeoloxodon antiquus, zwierzęcia występującego na tych terenach w interglacjale eemskim, pomiędzy 130-110 tysięcy lat temu.
Znalezisko to było ewenementem na skalę kraju, a obecnie w Polsce znane są tylko trzy szkielety tego trąbowca, z czego znalezisko z odkrywki „Jóźwin” jest najbardziej kompletnym.
Sensacyjne odkrycie zostało dokładnie udokumentowane fotograficznie przez Mirosława Ciesielskiego i Ryszarda Fórmanka. Teraz, po 40 latach od tego wydarzenia, zapraszamy na wystawę plenerową „Słoń Leśny w Obiektywie”, gdzie będzie można podziwiać nie tylko niezwykłe znalezisko, ale także fotograficzne dokumentacje tego historycznego odkrycia.
Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 18:00.