Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 15.07.2024 r. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Ocena: 1
1 0

Recital Hanny Lewandowskiej i Piotra Selima w św. Wojciechu

20.11.2023 15:08

Recital Hanny Lewandowskiej i Piotra Selima w św. Wojciechu

Organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, który realizowany jest przy parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu, zapraszają w najbliższą niedzielę,

26 listopada na godz. 19.00, na recital Hanny Lewandowskiej i Piotra Selima pt. „Powiedzcie to dalej…” . Wstęp wolny! Aula pod plebanią!


      Hanna Lewandowska, to autorka wierszy i tekstów piosenek. Od ponad 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – pianistą, kompozytorem i wokalistą. Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Utwór „Szukam Twoich śladów” stanowiący III część skomponowanej przez Piotra Selima kantaty „Z ziemi wiernej” został opublikowany w wydawnictwie „Jan Paweł II: Wyrażam radość, że Lublin żyje…” (Gaudium, Lublin 2012. Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima „W rytmie bolera” wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. to 14 tekstów Hanny Lewandowskiej, zaś drugi solowy album „Piotr Selim Uważnie” wydany w 2022 roku zawiera 12 piosenek z jej tekstami.

      Hanna Lewandowska jest stypendystką Stowarzyszenia ZAiKS za tekst Tryptyku „Moje miejsca – Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna” oraz za tom poezji „Stacyjki” wydany w 2021 roku. Jest również autorką scenariusza i utworów w programie „Jestem tu jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018 oraz oratorium (Po)mosty napisanego z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. W 2016 roku otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin, a w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin.

      Skromnie i bez zadęcia powiedziała o sobie„uważam, że nie jestem poetką tylko autorką tekstów piosenek w gatunku piosenka literacka”. Wynikiem współpracy z piotrem Selimem jest autorski tomik poezji pt. „Stacyjki” - zbiór wierszy napisany na przestrzeni lat. Wiersze zostały wybrane bez jakiegoś konkretnego klucza, natomiast znalazły się w tomiku takie utwory, których Hanna Lewandowska jest pewna, które lubi, i w których nic by nie zmieniła. „Ostatnie moje teksty piosenek nie są nadzwyczaj wesołe, bo sytuacja wokół nas nie jest wcale radosna. Chciałabym, żeby moje teksty były blisko człowieka” – wyznała!.

 

      Piotr Selim, to kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów, wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Brał udział na nagraniach ponad 50 płyt. Od 22 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu-spektaklu „Wieczorem", w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza „Elegia uśpienia”. Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego „Machia” według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego.

      Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. W 2016 został uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w roku 2021 Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. W roku 2022 uhonorowano go Dyplomem Uznania Wojewody Lubelskiego. To również stypendysta Stowarzyszenia ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury na 2015 i 2017 rok. W 2023 roku otrzymał Złotą Płytę za „Boogie Street - Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena”. Jest kompozytorem muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów Hanny Lewandowskiej.

      Do Konina zawitają z programem jeszcze zaduszkowym, na który złożą się nie tylko teksty Hanny Lewandowskiej, ale też m.in. Bułata Okudżawy , czy ks. Jana Twardowskiego, z wiersza którego zaczerpnięty jest tytuł recitalu!

      Projekt finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są proboszcz miejsca ks. Henryk Witczak, ks. Paweł Śmigiel terapeuta uzależnień i Anna Wysocka red. nacz. tygodnika „Adalbertus”.

 

Anna Wysocka


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)