Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 27.05.2024 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Ocena:

IMAGO IN VITRO PICTA

18.09.2023 16:49

IMAGO IN VITRO PICTA

29 września odbędzie się w muzealnym  spichlerzu otwarcie nowej wystawy poświęconej działalności fotograficznej Antoniego Tanalskiego z niewielkiego Sadlna w gm. Wierzbinek. Ujęcia, które zostaną pokazane na ekspozycji trafiły do Muzeum Okręgowego w Koninie w latach 90-tych ubiegłego wieku, jako pozostałość po funkcjonującym od końca lat 20-tych do połowy lat 50-tych XX wieku zakładzie fotograficznym. 


Zaprezentowane zostaną około 100 najcenniejszych negatywów spośród kolekcji kilkuset obiektów. Pozwolą one uchwycić obraz życia sprzed blisko stu lat, który bezpowrotnie odszedł do przeszłości. Za pomocą fotografii zobrazowane zostaną zmiany, dokonujące się w północnych gminach powiatu konińskiego oraz uczestnicy zapoznają się z bogatym dziedzictwem kulturowym i skomplikowaną przeszłością regionu. Na wystawie zostaną zaprezentowane kadry poświęcone m. in. życiu religijnemu (duchowieństwo różnych konfesji, budynki sakralne i wydarzenia religijne), szkolnictwu (przedwojenni uczniowie i kadra nauczycielska, budynki szkolne), wojnie i okupacji (społeczność niemiecka, budynki użyteczności publicznej), życiu kulturalno-obyczajowemu (wydarzenia publiczne, spotkania towarzyskie, komunie, śluby, pogrzeby) i wiele innych. Zdecydowana większość spośród prezentowanych fotografii ujrzy światło dzienne po raz pierwszy.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja katalogu o tym samym tytule, w którym znajdą się najcenniejsze z negatywów uzupełnione komentarzem naukowym. Wydanie katalogu współfinansuje Gmina Wierzbinek.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)