Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 20.06.2024 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Ocena:

Projekt Trzeźwienie przez kulturę

18.09.2023 11:34

Projekt Trzeźwienie przez kulturę

W najbliższą niedzielę, 24 września, o godz 19.00, odbędzie się koncert dedykowany Ofiarom Września '39 roku. Na zaproszenie organizatorów projektu " Trzeźwienie przez kulturę" na gitarze zagra Michał Nagy, wirtuoz tego pięknego instrumentu.


Prof. dr hab Michał Nagy koncertuje solo, jako kameralista i z towarzyszeniem orkiestr; występował m.in. z Royal String Quartet, Arianną Savall, Petterem Johansenem, Klaudiuszem  Baranem, Pawłem Wajrakiem, Januszem Wawrowskim, Robertem Kabarą, Lilianną Stawarz, Arkadiuszem Krupą, Waldemarem Malickim. Jest członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar4mation i zespołu Hirundo Maris. Nagrywał m.in. dla takich firm fonograficznych, jak Sony Music, Outhere, Dux, Polskie Nagrania Edition, Carpe Diem Records, Gramola, Immersive Sound.

W roku 2020 Michał Nagy wydał  solową płytę p.t. Fughetta,  zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję Pawła Szymańskiego oraz utwory B.Brittena, S.Gubajduliny i A.Tansmana (nominacja do nagrody Fryderyk 2021). 

Najnowsze nagranie, Centenario, jest hołdem złożonym Astorowi Piazzolli w setną rocznicę jego urodzin i zawiera m.in. Koncert podwójny na bandoneon i gitarę Hommage a Liege. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022.

M. Nagy dokonał również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Bayerischer Rundfunk, Radia Szwajcarii Romańskiej i stacji  ZDF.  Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Euterpe. Dokonał prawykonań utworów m.in. S.Assada, P. Szymańskiego, G. Schneidera, B. Budzyńskiego i S. Soewandiego.

Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie

i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski,  Ryszard Bałauszko  i Heinz Wallisch.  Laureat konkursów i nagród muzycznych, m.in. nagrody Fryderyk 2002. Profesor sztuki muzycznej, pedagog  w Akademii Muzycznej im. Pendereckiego w Krakowie, kierownik Katedry Gitary i Harfy AMKP. Dyrektor artystyczny Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.

Przypominamy, że projekt finansowany jest ze  środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha. Wstęp wolny!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)