Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena:

Krótka Historia Polskiego Kina: 'Nikt nie woła'

Konin 04.05.2023 23:41

Krótka Historia Polskiego Kina: 'Nikt nie woła'

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 20 maja (sobota) na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem pokazany zostanie odrestaurowany cyfrowo, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów pod tytułem: "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza (1960). Początek seansu o 17:30.

























Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

Projekt będzie gościł w Kinie Centrum do listopada. W tym czasie przedstawimy dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Kino Centrum zaprezentowało już następujące filmy: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy (1958), "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza (1959), "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960).

20 maja Koniński Dom Kultury zaprasza natomiast na "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza – film z 1960 roku. Jest to rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów z wystylizowanymi czarno-białymi zdjęciami Jerzego Wójcika. Historia człowieka, który z końcem wojny przybywa na Ziemie Zachodnie, by rozpocząć życie od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. "Nie zabiłem czerwonego" – mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.

Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają widzów swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety do nabycia w cenie 10 złotych.

Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18:15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18:00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16:30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17:30
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada
 
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Krótka historia polskiego kina - kolejna odsłona



Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)