Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 26.09.2023 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ocena:

Apel z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wyszyna 30.04.2023 23:26

Apel z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wyszynie odbył się apel poświęcony 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie przygotowali uczniowie klas czwartych i szóstych. Poprzez scenki tematyczne, piosenki i piękny taniec zaprezentowali ważne fakty w dziejach Polski. Przypomnieli rolę i znaczenie słów: "Wolność", "Naród" i "Ojczyzna" oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. To właśnie 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwany też Czteroletnim uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą.

Konstytucja 3 Maja była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony.

Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Konstytucja 3 Maja wprowadzała zmiany zgodne zideami oświecenia.

Scenki dotyczące historii Polski w wykonaniu uczniów, odgrywane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Występ zakończył taniec „Krakowiak” w wykonaniu klasy czwartej.

Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Klimaszewska, dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich, muzycznych i tanecznych, a także nauczycielom przygotowującym program: Pani Elżbiecie Jaśniewskiej, Oldze Maciaszek, Joannie Sosińskiej. Pani Dyrektor życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Materiał nadesłany przez Andrzeja Burszewskiego

Z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)