Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 05.02.2023 r. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Ocena:

Dzień Świętego Eligiusza w Muzeum Okręgowym w Koninie

Konin 18.11.2022 15:05

Dzień Świętego Eligiusza w Muzeum Okręgowym w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na najbardziej olśniewające wydarzenie w muzeum! Oto po raz pierwszy celebrować będzie ono Dzień świętego Eligiusza – patrona złotników. Wśród zaplanowanych wydarzeń przygotowuje moc warsztatów jubilerskich i związanych z rzemiosłem złotniczym, a także pokazy i prezentacje. Nie zabraknie również stanowisk z rękodziełem i autorską biżuterią oraz naszych zaprzyjaźnionych rzeczoznawców jubilerskich. Już dziśMuzeum Okręgowe w Koninie zaprasza 3 grudnia, w godzinach między 14:00 a 18:00.


Jak podkreśliła w nadesłanej na adres poczty elektronicznej naszej redakcji Asystentka Muzeualna Muzeum Okręgowego w Koninie Monika Marciniak, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W dniu imprezy obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe i czasowe w spichlerzu. Wystawy w zamku i dworku są biletowane wg cennika.
 Św. Eligiusz urodził się w Chaptelat około 588-590 roku. Początkowo obrał sobie zawód złotnika. Zdobył taką renomę, że król francuski Chlotar II zamówił u niego złoty tron. Eligiusz wykonał go tak kunsztownie, że zachwycił wszystkich, a dodatkowo wyróżnił się niespotykaną uczciwością: powierzonego materiału było z naddatkiem więc Eligiusz nie dość, że sobie go nie przywłaszczył to wykonał dwa trony. Zyskał sobie sławę niezrównanego złotnika, jednak żył skromnie, przekazując dochody na cele charytatywne i kościelne. Jego legendarna uczciwość sprawiła że król Francji powierzył jego pieczy mennicę i skarb królewski.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)