Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 03.12.2022 r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Ocena:

Rafał Olbiński. Malarstwo - finisaż wystawy i spotkanie z artystą

Konin 27.09.2022 21:38

Rafał Olbiński. Malarstwo - finisaż wystawy i spotkanie z artystą

Muzeum Okręgowe w Koninie na piątkowe spotkanie z Rafałem Olbińskim. Będzie to również ostatnia szansa na zapoznanie się z wystawą, na której prezentowany zostanie malarski dorobek artysty. Spotkanie odbędzie się w piątek, 30 września o godzinie 18:00 w zamkowej galerii.









Jak przypomina w nadesłanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej wiadomości Monika Marciniak, Asystentka Muzealna Muzeum Okręgowego w Koninie, Rafał Olbiński to urodzony w 1943 roku Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach. Był autorem oprawy graficznej magazynu „Jazz Forum”, projektował okładki płyt między inymi Krzysztofa Klenczona i Breakoutu.

Od 1981 roku mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zadebiutował okładką do pisma „Psychology Today”. Współpracował z najbardziej prestiżowymi czasopismami amerykańskimi i europejskimi, takimi jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „The New York Times”, „Playboy”, „New Yorker”, „Der Spiegel”.

Laureat nagrody za najbardziej pamiętny plakat w roku 1994 (International Oscar for the World’s Most Memorable Poster  „Prix Savignac” 1994) i nagrody czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację w tym samym roku. W 1995 roku wygrał konkurs na plakat „Nowy Jork – stolica świata”. W kolejnym roku został uhonorowany nagrodą Stephana Dahanosa za najlepszą pracę roku, natomiast w 2002 miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę „Premia Divina Giulia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Rafał Olbiński w malarstwie odsłania to, co na co dzień pozostaje ukryte przed naszymi oczami. Umiejętnie posługując się metaforą i czerpiąc z dorobku starych mistrzów, pokazuje widzowi prawdę o ludzkiej naturze. Swoją twórczość opiera na kontraście, jego obrazy „nie z tego świata”, często przedstawiające niemalże rajską scenerię – błękitne niebo, bujną roślinność, piękne kobiety, na pół mityczne zwierzęta – niosą w sobie niepokój.

Olbiński w swojej twórczości zdecydował się podążać drogą nakreśloną przez artystów już przed wiekami. Zdecydowanie najlepiej czuje się on w stylistyce realistycznej/surrealistycznej, jednak w jego obrazach odnajdziemy również inspiracje twórczością starych mistrzów, takich jak Hieronim Bosch. Uproszczone formy i soczyste kolory składają się na charakterystyczny styl prac Rafała Olbińskiego.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)