Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 07.12.2023 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Ocena:

200-lecie budynku kościoła w Żychlinie

Żychlin 20.09.2022 23:07

200-lecie budynku kościoła w Żychlinie

Na dzień 25 września 2022 roku zaplanowano obchody 200-lecia budynku kościoła parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie. Jubileusz rozpocznie uroczyste nabożeństwo o godzinie 10:30, po którym odbędzie się koncert muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. J. Paderewskiego w Koninie. W przerwach między utworami przedstawione zostaną krótkie ciekawostki historyczne związane z budynkiem kościoła, jego wyglądem, remontami, postaciami, i tak dalej. Będzie można również obejrzeć zdjęcia z różnych lat prezentujące jak zmieniał się wygląd budynku.
Pani Agnieszka Komicz-Muszyńska, która drogą poczty elektronicznej nadesłała do naszej redakcji informację prasową na temat wydarzenia podkreśla, że budynek kościoła wzniesiony został w latach 1821–1822 w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta z dachem trójspadowym.

Fasada ozdobiona jest dwukolumnowym portykiem podtrzymującym trójkątny tympanon zwieńczony attyką. Wnętrze proste i skromne, z centralnie umieszczoną kazalnicą, po obu stronach której znajdują się klasycystyczne epitafia: Melanii Kurnatowskiej i Teodora Pretwica oraz portrety szczególnych dobroczyńców parafii: Adama Bronikowskiego i jego żony Joanny Florentyny z Potworowskich Bronikowskiej.

Wzdłuż trzech ścian biegnie drewniana empora. Znajdują się na niej wystawy czasowe i fotografie przedstawiające ważne wydarzenia parafialne. Na frontowej części budynku kościoła widnieją dwa cytaty biblijne: Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą oraz Oddajcie cześć Panu.

Źródło: www.zychlin.reformowani.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)