Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Konin pamiętał i upamiętnił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Konin 03.08.2022 22:55 (8 dni temu)

Konin pamiętał i upamiętnił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy Konina, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele: szkół, spółek miejskich, organizacji politycznych i społecznych uczcili w poniedziałek, 1 sierpnia, pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Konińskie obchody 78. rocznicy wybuchu tego niepodległościowego zrywu odbyły się w Parafii pw. św. Maksymiliana w Koninie.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 16:00 Msza św. Po niej o 17:00, czyli w godzinę „W”, w mieście tradycyjnie odezwały się syreny alarmowe. Informację o ich uruchomieniu Miasto opublikowało wcześniej w językach: polskim i ukraińskim. Obchody zakończyły się przy tablicy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która jest jedną ze stacji Polskiej Drogi Krzyżowej wybudowanej przy kościele. Tę część poprowadził Mirosław Jurgielewicz z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie.

- Wtedy młodzi ludzie porwali się na rzecz, wydawać by się mogło, niemożliwą. Podjęli nierówną walkę o wolność naszego kraju. Dziś, wspominając bohaterów tamtych dni, składamy im hołd – mówił prowadzący, zapraszając zebranych do składania kwiatów i zniczy.

Wiązanki kwiatów z biało-czerwonymi szarfami, znicze, pochylone głowy, polski hymn zaintonowany przez radną Rady Miasta Konina Katarzynę Jaworską – w takiej atmosferze zadumy i refleksji zakończyły się konińskie uroczystości rocznicowe.

Źródło i fotografia: www.konin.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)