Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 02.07.2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Rafał Olbiński. Malarstwo

Konin 20.06.2022 23:07 (11 dni temu)

Rafał Olbiński. Malarstwo

Jak informuje Muzeum Okręgowe w Koninie, już 8 lipca 2022 roku na Zamku będzie można obejrzeć wernisaż pod tytułem "Rafał Olbiński. Malarstwo". 

Rafał Olbiński to urodzony 1943 roku Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach.

Był autorem oprawy graficznej magazynu „Jazz Forum”, projektował okładki płyt między innymi Krzysztofa Klenczona i Breakoutu. Od 1981 roku mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zadebiutował okładką do pisma „Psychology Today”. Współpracował z najbardziej prestiżowymi czasopismami amerykańskimi i europejskimi, takimi jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „The New York Times”, „Playboy”, „New Yorker”, „Der Spiegel”.

Laureat nagrody za najbardziej pamiętny plakat w roku 1994 (International Oscar for the World’s Most Memorable Poster  „Prix Savignac” 1994) i nagrody czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację w tym samym roku. W 1995 roku wygrał konkurs na plakat „Nowy Jork – stolica świata”. W kolejnym roku został uhonorowany nagrodą Stephana Dahanosa za najlepszą pracę roku, natomiast w 2002 miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę „Premia Divina Giulia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Jak podkreśla Muzeum Okręgowe w Koninie, Rafał Olbiński w malarstwie odsłania to, co na co dzień pozostaje ukryte przed naszymi oczami. Umiejętnie posługując się metaforą i czerpiąc z dorobku starych mistrzów, pokazuje widzowi prawdę o ludzkiej naturze. Swoją twórczość opiera na kontraście, jego obrazy „nie z tego świata”, często przedstawiające niemalże rajską scenerię – błękitne niebo, bujną roślinność, piękne kobiety, na pół mityczne zwierzęta – niosą w sobie niepokój.

Olbiński w swojej twórczości zdecydował się podążać drogą nakreśloną przez artystów już przed wiekami. Zdecydowanie najlepiej czuje się on w stylistyce realistycznej/surrealistycznej, jednak w jego obrazach odnajdziemy również inspiracje twórczością starych mistrzów, takich jak Hieronim Bosch.

Uproszczone formy i soczyste kolory składają się na charakterystyczny styl prac Rafała Olbińskiego, które można będzie oglądać w Muzeum Okręgowym w Koninie już od piątku, 8 lipca 2022 roku o godzinie 18:00.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)