Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 23.06.2021 r. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Ocena:

Nowe wystawy i wydarzenia w muzeum

Konin 09.06.2021 09:38 (14 dni temu)

Nowe wystawy i wydarzenia w muzeum

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na nowe wystawy i wydarzenia. Będą to między innymi: wystawa czasowa "Rodzina i dziecko w średniowieczu" oraz "Węglem i piórkiem. Konkurs plastyczno - literacki".


Wystawa czasowa „Rodzina i dziecko w średniowieczu”

Rodzina jest podstawową komórką każdego społeczeństwa. Na przestrzeni epok jej kształt ulegał wielu przekształceniom, ponieważ zmieniały się potrzeby i warunki życia ludzi. Także w średniowieczu, którego ramy czasowe wyznacza przedział prawie 1000 lat, organizacja życia rodzinnego ulegała przeobrażeniom w zależności od okresu, kraju czy warstwy społecznej. Rodziny rozrastały się lub zmniejszały, przyjmując formy od wielkiego rodu opartego na więzach krwi, poprzez rody heraldyczne i wielopokoleniowe rodziny wiejskie aż po małą rodzinę mieszczańską, złożoną z matki, ojca i dziecka. Ten ostatni, ukształtowany w średniowieczu model jest najpowszechniejszą formą rodziny znaną do dziś.Właśnie średniowieczną rodzinę, jako jednostkę fundamentalną dla funkcjonowania społeczności, bierze pod lupę wystawa Rodzina i dziecko w średniowieczu, którą do sierpnia można oglądać w Skansenie Archeologicznym w Mrówkach k. Wilczyna. Jakie role pełniła w rodzinie kobieta, a jakie mężczyzna? Czym zajmowały się i bawiły dzieci w wiekach średnich? Co jadły i jak się ubierały? Jak wyglądał ich dzień i nauka? Odpowiedzi szukajcie na ekspozycji, czynnej w godzinach otwarcia skansenu: od wtorku do piątku między 10.00 a 18.00, a w soboty i niedziele między 14.00 a 18.00. Wystawa zrealizowana dzięki uprzejmości Rezerwatu Archeologicznego „Genius Loci” Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
„Węglem i piórkiem. Konkurs plastyczno-literacki”

Wszystkich młodych, zdolnych mieszkańców Konina oraz powiatu konińskiego zapraszamy gorąco do udziału w pierwszej odsłonie konkursu plastyczno-literackiego „Węglem i piórkiem. Artystyczna migawka z muzeum”.  „Węglem i piórkiem” to młodszy brat znanego już koninianom konkursu plastycznego „Moje spotkanie z muzeum”. Tym razem zachęcamy, by zgłaszać nie tylko – jak dotąd – prace plastyczne, ale też krótkie formy literackie. Rysunek, wydzieranka, wyklejanka z plasteliny, ale też wiersz, opowiadanie, felieton – wszystko, co stało się twórczym pokłosiem wizyty w muzeum, owocem refleksji nad tym, co tam zobaczyliście lub przeżyliście – dziś może samo stać się dziełem sztuki i doczekać się publikacji! Nieustająco zachęcamy do odwiedzin i mamy nadzieję, że przyczynią się one do powstania ciekawych prac. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym.  Konkurs podzielony jest na dwie kategorie – literacką i plastyczną. W każdej z kategorii komisja przyzna nagrody i wyróżnienia, których wręczenie odbędzie się 10 grudnia 2021 roku, o godzinie 12.00. Na prace przedstawiające wspomnienia z wizyty w muzeum czekamy do końca października w Muzeum Okręgowym w Koninie. Partnerem projektu jest Starostwo Powiatowe w Koninie. Formularz zgłoszeniowy i regulamin do pobrania na stronie www.muzeum.com.pl

Nowe wystawy i wydarzenia w muzeumPodziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)