Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 14.05.2021 r. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Ocena: 1
1 0

Andrzej Seweryn w Koninie będzie czytał fragmenty konstytucji

Konin 23.04.2021 09:27 (21 dni temu)

Andrzej Seweryn w Koninie będzie czytał fragmenty konstytucji

Znakomity aktor i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn, z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeczyta w Koninie fragmenty obecnej "Ustawy Zasadniczej", która uchwalona została 2 kwietnia 1997 roku.


Wydarzenie pod nazwą "Czytamy Konstytucję" upamiętni 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja Stanów Zjednoczonych była drugą "Ustawą Zasadniczą" na Świecie, choć niektórzy wciąż uważają, że była pierwszą. Oświeceniowa konstytucja Republiki Korsyki natomiast została uchwalona wroku 1755 i obowiązywała do roku 1769, czyli w latach istnienia Republiki Korsyki.

Zgodnie z tą retoryką Konstytucja 3 maja była więc trzecią na Świecie, a nie drugą (jak się najczęściej mawia). Jej przyjęcie - niestety - nie spodobało się Imperium Rosyjskiemu, pod którego protektoratem wówczas znajdowała się I Rzeczpospolita. Próby oświeceniowych reform w kraju właściwie przyspieszyły jego rozbiory...

Obecnie obowiązujący najwyższy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej uchwalony został przez Zgromadzenie Narodowe. Zatwierdzono go 25 maja 1997 roku w referendum krajowym. Weszła w życie 17 października 1997 roku. Ostatniej zmiany dokonano w niej 21 października 2009 roku. 

Spotkanie z wybitnym aktorem zyska odpowiednią oprawę muzyczną. Zadbają o nią pianiści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie - Antonina Waliszewska i Filip Pacześny.

Wydarzenie odbędzie się on-line. Wszystko ze względu na obowiązujące wciąż obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Początek wydarzenia o godzinie 14:00. Transmitować ją będą takie profile portali społecznościowych jak: Konin. Tu płynie energia, profil Konińskiego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej, jak również w lokalne portale.
 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)