Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 14.05.2021 r. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Ocena:

Od Telemana do Paganiniego w św. Wojciechu

Konin 21.04.2021 10:23 (23 dni temu)

Od Telemana do Paganiniego w św. Wojciechu

W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia o godz. 19.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na muzyczną opowieść „Od Telemana do Paganiniego”. Gośćmi projektu będą wirtuozi gitary i skrzypiec Michał Nagi i Paweł Wajrak.


Gitarzysta Michał Nagy studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski,  Ryszard Bałauszko i Heinz Wallisch.  Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor habilitowany sztuki muzycznej i kierownikiem Katedry Gitary!  Od 2008 roku jest również kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.

Skrzypek Paweł Wajrak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili).  Koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika artystycznego Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W 2014 r. dokonał dla Acte Prealable pierwszego w historii fonografii nagrania Koncertu skrzypcowego Augusta Fryderyka Duranowskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.

Paweł Wajrak i Michał Nagy koncertują wspólnie od 2006 roku. Występowali  m.in. na Wawelu  w ramach serii ,,Koncerty Wawelskie”, a także w Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Repertuar duetu jest różnorodny stylistycznie i wielobarwny – obejmuje muzykę barokową, klasyczną i romantyczną w opracowaniu na skrzypce i gitarę oraz  utwory o inspiracji bałkańskiej i hiszpańskiej. W programach koncertowych duetu znajdują się utwory m.in. A.Corellego, P.Locatellego, F.Schuberta, N.Paganiniego, A.Ourkozounova, B.Bartoka, M.de Falli i A.Piazzolli. Muzycy zajmują się także wykonawstwem muzyki z kręgu argentyńskiego Tango Nuevo, m.in. we współpracy z pianistą Waldemarem Malickim i zespołem Tango Bridge. Jako członkowie tego właśnie kwintetu uczestniczyli  w muzycznym spektaklu Anny Burzyńskiej pt. Tango Piazzolla, wystawianym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Do Konina przyjadą z opowieścią muzyczną „Od Telemana do Paganiniego”, której wysłuchać będzie można również on – line na stronie parafialnej. Projekt może się odbyć dzięki współfinansowaniu przez Miasto Konin i Parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Anna Wysocka


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)