Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 30.05.2020 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Ocena:

Czerwone krzesło zamiast błękitnego koralika. Książka na weekend

Konin 03.05.2020 21:14 (27 dni temu)

Czerwone krzesło zamiast błękitnego koralika. Książka na weekend

Wydaje się, że dzieci od zawsze marzyły o możliwości czarowania, łatwego kreowania otaczającej je rzeczywistości. Marzą też o tym dorośli, ale – w odróżnieniu od dzieci – nie chcą się do tych myśli przyznać. Starsi czytelnicy z całą pewnością pamiętają, stworzoną przez Marię Kruger, Karolcię i jej błękitny koralik. Powieść ma już ponad – tak, tak - 60 lat! A ci co nie lubili czytać, z zapartym tchem oglądali rysunkowe przygody Piotrka i jego psa Pimpka, którzy (wtedy, kiedy było trzeba) dostawali od krasnoludka zaczarowany ołówek. Kto z nas nie marzył o posiadaniu błękitnego koralika, który spełnia wszystkie, nawet te niezbyt przemyślane, życzenia albo o zaczarowanym ołówku, który sprawiał, że narysowane przedmioty stawały się realne? No kto nie marzył?


     Dziecięce marzenia o czarach i czarowaniu bardzo umiejętnie wykorzystał Andrzej Maleszka w swojej książce pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Tytułowe magiczne drzewo to prastary dąb, który padł na ziemię po uderzeniu pioruna. Ludzie wykorzystali dębowe drewno wykonując z niego wiele przydatnych rzeczy. Okazało się, że wszystkie te przedmioty posiadały magiczną moc. Między innymi czerwone krzesło, które… spełniało życzenia siedzącej na nim osoby.

     W dość przypadkowy sposób zaczarowane krzesło stało się własnością trójki rodzeństwa: Kukiego, Filipa i Tosi. Żeby było ciekawiej bohaterowie książki nie od razu zorientowali się co może czerwone krzesło. A mogło naprawdę wiele. W pełną wydarzeń i zwrotów akcji fabułę książki wplątana jest także nielubiana przez rodzeństwo ciotka Maryla, którą krzesło zmienia w ośmioletnią dziewczynkę. Nic tylko czytać.

     Dla tych czytelników, którym spodobają się przygody zwariowanego rodzeństwa mam bardzo dobrą wiadomość. Poznański pisarz, scenarzysta filmowy i reżyser Andrzej Maleszka napisał już dwanaście powieści z cyklu „Magiczne drzewo”. Każda z książek jest oddzielnym dziełem i można czytać je w dowolnej kolejności. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że na podstawie powieści autor stworzył serial telewizyjny i pełnometrażowy film fabularny. Kto nie lubi czytać może obejrzeć.

Zapraszam do lektury i do oglądania.

 

Jacek Wiśniewski (kontakt z autorem - mawi@mawi.konin.pl)

 

MALESZKA ANDRZEJ: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło. Kraków, 2015. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. ISBN 978-83-240-3333-1.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Wieża Ciśnień zaprasza do środka Zapowiedzi muzealne