Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 04.06.2020 r. Imieniny: Christy, Helgi, Karola

Ocena: 1
1 0

Refleksje na Święta. Książka na weekend

Konin 10.04.2020 15:57

 Refleksje na Święta. Książka na weekend

Odruchowo życzymy sobie – wesołych świąt, a przecież te święta wesołe nie będą. Oby były chociaż zdrowe i spokojne. Takich świąt dawno (może w czasie wojny?) nie było. Samotny papież Franciszek modlący się na kompletnie pustym placu św. Piotra. Widok dojmujący; dowód na to, że świat zamarł w strachu przed nieoczekiwanym zagrożeniem. Długo zastanawiałem się jaką lekturę zaproponować Państwu na czas Świąt Wielkiej Nocy. Uznałem, że powinna to być lektura refleksyjna i wyciszająca. Dlatego właśnie wybrałem „Nikt nie jest samotną wyspą” Thomasa Mertona.
      Autor (1915-1968) amerykański pisarz, poeta, ksiądz katolicki, trapista (członek Zakonu Cystersów Ściślejszej Obserwacji) noszący zakonne imię Ludwik. Napisał kilkadziesiąt książek poświęconych zagadnieniom życia wewnętrznego, modlitwie i kontemplacji.


      Recenzent „Chicago Tribune” napisał o pracy Mertona: „Ta książka to zbiór refleksji duchowych, które mogą okazać się pomocne dla wszystkich poszukujących sensu ludzkiej egzystencji oraz odpowiedzi na pytanie, jak żyć bogatszym, pełniejszym oraz szlachetniejszym życiem”. Wbrew pozorom nie jest to lektura tylko dla ludzi wierzących. To jest lektura przede wszystkim dla ludzi myślących. Poniżej kilka zdań Thomasa Mertona, które powinny zachęcić do czytania…
      „Choćby człowiek i jego świat zdawał się bardziej wykolejony i pogrążał się w największą rozpacz, póki pozostaje człowiekiem, jego własna ludzka natura nie przestaje mu mówić, że życie musi mieć jakiś sens”.
      „Bóg, który jest wszędzie, nigdy nas nie opuszcza. A jednak czasem wydaje się nam, że jest z nami, a czasem jest jakby nieobecny. Jeśli go dobrze nie znamy, nie zdajemy sobie sprawy, że niekiedy może być nam bliższy, gdy wydaje się daleko od nas, niż wtedy, gdy odczuwamy Jego obecność”.
     „Dla niektórych ludzi drzewo staje się rzeczywistością dopiero wtedy, kiedy myślą o jego ścięciu, a zwierzę nie przedstawia żadnej wartości, póki nie dostanie się do rzeźni. Są to ludzie, którzy na nic nie patrzą, dopóki nie postanowią tego zepsuć, i nie zwracają wcale uwagi na to, czego nie mogą zniszczyć”.

Życzę zdrowia i spokoju. Czytajcie i zostańcie w domu.

 

Jacek Wiśniewski (kontakt z autorem - mawi@mawi.konin.pl)

 

MERTON THOMAS: Nikt nie jest samotną wyspą. Poznań, 2017. Wydawnictwo Zysk i S-ka. ISBN 978-83-8116 – 120 - 6.

 

 

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Zajęcia artystyczne wracają do KDK Kino Centrum zaprasza!