Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 04.06.2020 r. Imieniny: Christy, Helgi, Karola

Ocena: 3
3 0

Rozmowy Stanisława Sroczyńskiego. Książka na weekend.

Konin 03.04.2020 22:52

Rozmowy Stanisława Sroczyńskiego. Książka na weekend.

Kilka miesięcy temu pożegnaliśmy na zawsze Stanisława Sroczyńskiego; koninianina, pedagoga, wieloletniego dyrektora Hutniczego Domu Kultury; działacza Towarzystwa Przyjaciół Konina; sekretarza Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup”; redaktora naczelnego „Koninianów”; absolwenta Szkoły Orląt w Dęblinie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nieodżałowanego Pana Staszka nie ma już wśród nas, ale została po nim książka. Bardzo ważna książka, bo jedyna jego autorstwa!
     „Moje lata w Koninianach” to zapis rozmów z kilkudziesięcioma znanymi koninianami oraz felietony autora. We wstępie Stanisław Piguła, redaktor naczelny „Przeglądu Konińskiego” pisze: „Warto sięgnąć po książkę Staszka Sroczyńskiego, bo przyjemnie jest pobyć z nim w taki sposób. Trzeba także przypomnieć, że to laureat Benedykta, nagrody przyznawanej przez naszą redakcję osobom wybitnie miłującym swoje miasto”.

 


     Dlaczego wywiady? Sam autor odpowiada tak: „Dzieje miasta to przede wszystkim historie i losy jego mieszkańców wczoraj i dziś. Od początku zaanektowałem dział rozmów i wywiadów „Koninianów” z tymi osobami, które znam (lub znałem) bezpośrednio oraz wspomnień o tych koninianach, o których wiadomości zgromadziłem pośrednio. Uważam, że każda rozmowa to zachowana cząsteczka dziejów miasta. Może nieraz niezbyt obiektywna, ale za to autentyczna, porównywalna prawie z dokumentem”.
     W książce Stanisława Sroczyńskiego znajdziemy rozmowy z najbardziej znanymi mieszkańcami naszego miasta: aktorem Szymonem Pawlickim, muzykiem Ryszardem Borowieckim, lekarzem Fabianem Frankiewiczem, inżynierem Józef Karykowskim, rzeźbiarzem Joto Giotto Dmitrowem, byłymi prezydentami Konina: Kazimierzem Pałaszem i Józefem Nowickim, poetką Danutą Olczak, fotografem Wojciechem Sypniewskim, filmowcem Andrzejem Mosiem, bibliotekarzem Henrykiem Janaskiem, lekarzem Wiesławem Steinke, pisarką Janiną Perathoner, historykiem i filozofem Wojciechem Adaszewskim i wieloma innymi. Ta książka to niesamowita kopalnia wiedzy o mieście i jego mieszkańcach.
     Gorąco zachęcam do lektury, która może jakoś pomoże przetrwać fatalny czas, spowodowanej zarazą koronawirusa, izolacji.

 

Jacek Wiśniewski (kontakt z autorem - mawi@mawi.konin.pl)

 

SROCZYŃSKI STANISŁAW: Moje lata w Koninianach. Konin, 2014. Wydawnictwo Firma Księgarska MAWI w Koninie wraz z Wydawnictwem Setidava. ISBN 978-83-63326-18-0.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Zajęcia artystyczne wracają do KDK Kino Centrum zaprasza!