Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 02.07.2020 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Palec w zupie. Książka na weekend

konin 21.03.2020 00:21

Palec w zupie. Książka na weekend

Jest takie bardzo mądre powiedzenie – życia nie zna, kto nie był kelnerem. Tak się złożyło, że kelnerem nigdy nie byłem, ale zadbałem o to by moje dzieci - w ramach obowiązkowej pracy wakacyjnej – zasmakowały tego fachu. I oboje mówią dzisiaj zgodnie – nigdy więcej.


Leopolod Tyrmand w „Złym” napisał: „Starożytni galernicy uciekliby w popłochu na widok katorżniczej roboty, jaką wykonuje warszawski kelner w sobotnie wieczory, zaraz po pierwszym każdego miesiąca. Toteż kelnerzy ci mają twarde serca, nic nie jest w stanie ich wzruszyć, rozpogodzić, przejąć sympatią dla świata”.


     Kogo zainteresował temat gorąco polecam książkę Justyny Pobiedzińskiej pt. „Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów”. Autorka sprawdziła jak to się dzieje, że przedstawiciele branży gastronomicznej poznają tyle tajemnic swoich klientów. Jej książka to zapis rozmów z kelnerkami i kelnerami pracującymi w różnych lokalach (także w agencji towarzyskiej) w całej Polsce od końca wojny do dzisiaj. Kelnerzy i barmani opowiadają, jak obsługiwali dygnitarzy PRL, cesarzy, morderców, terrorystów, celebrytów, ale także zwykłych ludzi. Pobiedzińskiej niestety nie udało się namówić na zwierzenia dwóch najsłynniejszych kelnerów ostatnich lat, którzy nagrywali rozmowy polityków i biznesmenów w restauracjach „Sowa & Przyjaciele”. Ale i tak jest szalenie ciekawie.

 

        Okazuje się na przykład, że profesjonalnemu kelnerowi bardzo często trudno zrozumieć jest rodaka, który zamiast expresso, zamawia kawę ekspresso; na cappuccino mówi kapuczajno; z Jacka Danielsa robi Dżeka Donaldsa; a na gyros mówi: gejros, dżerso, żyros, a nawet dżiros. W „Sekretach kelnerów” wyczytamy, że królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II została przyjęta przez prezydenta Kwaśniewskiego i jego żonę obiadem, który składał się z następujących dań: pasztetu z perliczki z galaretką żurawinową, jesiotra w sosie ogórkowym, fume z grzybów, sorbetu cytrynowego na szmpanie, faszerowanych zrazów z polędwicy, teriny z brokułów i naleśników z bakaliami. (I jak prezydent miał dbać o linię przy takim menu?).


      Z książki dowiemy się także, jak kelnerzy traktują najbardziej upierdliwych klientów. Czy to prawda, że wsadzają palce do zupy i plują do kompotu…

 

W dzisiejszych trudnych czasach nieustająco życzę zdrowia i – oczywiście - przyjemnej lektury.

Czytajcie i zostańcie w domu.

 

Jacek Wiśniewski (kontakt z autorem - mawi@mawi.konin.pl)

 

POBIEDZIŃSKA JUSTYNA: Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów. Warszawa, 2020. Wydawnictwo Agora. ISBN 978-83-268-3243-7.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Mirella von Chrupek Diorama. Palaeoloxodon antiquus Lato w kinie Wróciło wakacyjne kino pod gwiazdami Koniński Dom Kultury rusza z projektem ,,Od folkloru do breakingu”