Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 10.04.2020 r. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała

Ocena:

Koncert – pieśni chwalebne wielu świątyń

Koło 11.03.2020 08:57 (30 dni temu)

Koncert – pieśni chwalebne wielu świątyń

Projekt muzyczny  „Jeden – wiele” powstał z fascynacji Podlasiem, gdzie od wieków współegzystują różne tradycje religijne.


Jest  to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie Religie Księgi brzmią wspólnie, przemawiając niejako jednym głosem. Wybór tekstów skoncentrowany jest na najbardziej afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności czy błogosławieństwa. Ważnym elementem koncertu jest etniczne instrumentarium. Muzykę – niekiedy ekstatyczną, niekiedy kontemplacyjną a niekiedy bliską rytuału czy obrzędu – dopełniają języki sakralne (m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski czy polski).

 

Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak Kiedy ranne wstają zorze z XVIII wieku usłyszymy tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych tradycji Religii Księgi: staroobrzędową pieśń Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku. Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn. Program i koncepcja koncertu powstały we współpracy z pieśniarką, aktorką i choreografką – Elżbietą Rojek.

 

Karolina Cicha – śpiew, bas, akordeon, klawisze, sampler perkusyjny, looper

Karolina Matuszkiewicz - suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, kobyz, śpiew

 

Miejsce: Miejski Dom Kultury, ul. J. Słowackiego 5,  62-600 Koło

Godzina: 18:00


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Czytanie za karę. Książki na weekend. Premiera on-line zorganizowana przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Rozmowy Stanisława Sroczyńskiego. Książka na weekend.