Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 10.04.2020 r. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała

Ocena:

50 lat RAZEM

Konin 03.02.2020 12:09

50 lat RAZEM

Koniński Dom Kultury świętuje w 2020 roku piękny jubileusz. 50 lat temu placówka zaczęła działać w nowym budynku w centrum Konina. W roku jubileuszowym zapraszamy mieszkańców i gości na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, by dalej RAZEM wzbogacać historię.


50 lat temu, 6 listopada 1970 roku, oddany został do użytku nowy budynek, do którego przeprowadził się Powiatowy Dom Kultury, działający dotąd przy ul. 3 Maja, siedzibie dzisiejszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wprawdzie „pedek” działał już od 1958 roku, ale przyjęło się, że to od daty przeprowadzki do nowej siedziby zaczęto liczyć historię domu kultury w Koninie. Rok później Powiatowy Dom Kultury przekształcono w Dom Kultury Zagłębia Konińskiego, a w 1976 roku w Wojewódzki Dom Kultury. W roku 1988 WDK podzielono na dwie instytucje: Wojewódzki Ośrodek Kultury (obecnie Centrum Kultury i Sztuki, instytucję samorządu województwa wielkopolskiego) oraz Koniński Dom Kultury, który stał się instytucją samorządu Konina. Więcej szczegółów o historii KDK znajduje się na naszej stronie internetowej: http://kdk.konin.pl/o-nas/historia

 

Misją Konińskiego Domu Kultury jest edukacja artystyczna. W zajęciach plastycznych, tanecznych, muzycznych, wokalnych czy filmowych przez lata uczestniczyło tysiące dzieci i młodzieży. Wielu z nich związało swoje dorosłe życie z działalnością artystyczną. By misja była pełniejsza, KDK organizuje koncerty, wystawy, spektakle, jest otwarty dla dzieci, młodzieży i seniorów, pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu, plastyki i filmu. RAZEM tworzymy przyjazne miejsce dla międzypokoleniowej integracji, pobudzania kreatywności, rozwoju talentów, realizacji pasji, nauki uczestniczenia i odbierania sztuki.

 

KDK przez lata budował tradycję, której wizytówkami są dziś Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (największe takie wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie), Przegląd Polskich Filmów Fabularnych ,,Debiuty”, Salon Poezji i Literatury czy działalność Kina Centrum należącego do prestiżowej sieci kin Europa Cinemas. Ale przecież trudno nie wymienić setek spektakli teatralnych i tanecznych, koncertów muzycznych czy wystaw plastycznych.

 

Rok jubileuszowy w Konińskim Domu Kultury będzie pełen niezwykłych wydarzeń kulturalnych. RAZEM z naszymi gośćmi świętowanie rozpoczniemy 14 lutego koncertem „Malinowa” Stanisławy Celińskiej, z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. W marcu zaprosimy na spotkanie z operatorem Radosławem Ładczukiem, który swój operatorski talent szlifował w Amatorskim Klubie Filmowym ,,Muza” w KDK. Okazją do spotkania będzie premiera filmu ,,Sala samobójców. Hejter” w reżyserii Jana Komasy ze zdjęciami Radosława Ładczuka. Kwiecień to koncert Mikromusic, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce grającego muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W maju koncert Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum z KDK, w gościnnych murach zamku Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Także w maju zaprosimy mieszkańców i gości do udziału w happeningu pod hasłem „Jestem sercem z KDK”, w czasie którego na placu przed KDK utworzymy RAZEM „żywe” serce, a wszystko zostanie uwiecznione na zdjęciach i filmie nagranym z drona. Pod koniec czerwca na Placu Zamkowym odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej, a w Strefie K – koncert zespołu Agharta. Na sierpień zaplanowaliśmy niezwykły performance Teatru Tańca CODA z KDK - spotkamy się przed domem kultury, po zmroku, by w wyjątkowej atmosferze chłonąć sztukę. Wrzesień to koncert jazzowy braci Chojnackich (rodem z Konina) oraz pokazy filmów AKF Muza pod hasłem „Zdarzyło się wczoraj”. Świętowanie jubileuszu zakończymy spektaklem Teatru Tańca CODA w sali widowiskowej KDK, któremu towarzyszyć będzie niezwykła oprawa oraz wystawy archiwalnych fotografii KDK i rzeźb Katarzyny Mijakowskiej.

 

Hasło jubileuszowego roku brzmi ,,50 lat RAZEM”, dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania, uczestniczenia w niezwykłych wydarzeniach, które – jesteśmy przekonani – dostarczą wielu artystycznych wrażeń. RAZEM twórzmy historię Konińskiego Domu Kultury! 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Czytanie za karę. Książki na weekend. Premiera on-line zorganizowana przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Rozmowy Stanisława Sroczyńskiego. Książka na weekend.