Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena:

W hołdzie Zofii Urbanowskiej

Konin 02.01.2020 10:41

W hołdzie Zofii Urbanowskiej

Kwiaty i znicze pokryły grób rodzinny Urbanowskich w 101. rocznicę śmierci pisarki Zofii Urbanowskiej. Tym samym, w środę (1 stycznia), zakończyły się także obchody Roku Zofii Urbanowskiej trwającego przez całe poprzednie 12 miesięcy.


Na tradycyjne „Zosinkowe zaduszki” stawili się strażacy z OSP Kowalewek, zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów, miejscy rajcy i przedstawiciele wielu środowisk. Przy grobie pisarki przypomnieli jej zasługi, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

 

- Był to świetny pomysł, by poprzedni rok uczcić nazwiskiem wybitnej powieściopisarki. Dziękuję inicjatorom, osobom, które wspierały tę ideę. Ten rok mamy za sobą, ale o Zofii Urbanowskiej będziemy dalej pamiętać. Mam nadzieję, że z roku na rok ta tradycja upamiętnienia jej 1 stycznia będzie kontynuowana - powiedział Paweł Adamów.

 

- Życzylibyśmy sobie, żeby ta chwila trwała. Jest jeszcze szereg rzeczy co najmniej do opublikowania i przekazania społeczeństwu na temat Zofii Urbanowskiej - dodał Henryk Janasek, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Konina.

 

Zaś Grzegorz Matuszak, wójt gminy Rzgów, na terenie której leży Kowalewek, miejsce urodzenia powieściopisarki nie krył satysfakcji: - Patrząc na to, co się dzieje wokół Zofii Urbanowskiej jest nam wszystkim miło i przyjemnie, gdy możemy spotykać się na corocznych uroczystościach - 1 stycznia tutaj, a 15 maja w Kowalewku, gdzie obchodzimy jej imieniny.

 

Tradycyjnie Piotr Rybczyński – prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina – przypomniał wiele niezwykle interesujących szczegółów związanych nie tylko z życiem pisarki ale i jej pogrzebem podkreślając, że jako nieliczna już za życia miała ulicę swojego imienia.

 

„Zosinkowe zaduszki” były też okazją (dobrze że staje się to już tradycją) do odwiedzenia mogił innych twórców i animatorów kulturalnego życia naszego miasta. Znicze zapalono na grobie Stanisława Sroczyńskiego i pisarki Janiny Wenedy (Perathoner). Odwiedzono także groby powstańców wielkopolskich oraz miejsce spoczynku pierwszego - po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - burmistrza Konina – Edwarda Sikorskiego. Tę mogiłę udało się konińskim regionalistom uratować przed likwidacją dosłownie w ostatniej chwili.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)