Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 08.07.2020 r. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Ocena: 1
1 0

Premiera filmu o turkowskiej polichromii

Turek 06.12.2019 09:59

Premiera filmu o turkowskiej polichromii

W kinie „TUR” odbyła się uroczysta premiera filmu „Polichromia Turkowska – Wielkość Talentu Józefa Mehoffera”. W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście, wśród nich osoby, które przyczyniły się do powstania dokumentu.


Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. z Warszawy, scenarzystą i reżyserem Krzysztof Paluszyński, za muzykę odpowiadał Marcin Sady, zaś realizatorem zdjęć był Mirosław Kubiak. Sceny do filmu kręcone były m.in. w Turku, z zamku w Kórniku i Arboretum Kórnickim, w Pracowni i Muzeum Witraży w Krakowie. W rolach głównych wystąpili: Andrzej Hamera w roli Józefa Mehoffera, Katarzyna Nowak-Podemska w roli żony artysty Jadwigi, Michał Bidziński w roli księdza Józefa Florczaka. Poza aktorami, w filmie wystąpili także: Bartosz Stachowiak – dyrektora Muzeum Miasta Turku, ks. prałat Marek Kasik –proboszcza parafii NSPJ w Turku, Piotra Ostrowskiego z Krakowskich Zakładów Witrażów S.G. Żeleński, Anna Mehoffer-Lewandowska – prawnuczka artysty oraz Romuald Antosik - Burmistrz Turku.

 

„Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera” to 50-minutowy film dokumentalny, pokazujący historię powstania oraz piękno polichromii i witraży w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Produkcja przybliża widzom postać wielkiego artysty, Józefa Mehoffera oraz Jego drogę do stworzenia swojego największego dzieła sztuki sakralnej, czyli wnętrz kościoła w Turku.


Goście zaproszeni na uroczystą premierę kinową filmu w Turku, zobaczyli na ekranie przede wszystkim historię wielkiej przygody artysty z Turkiem. Przygody i przyjaźni z proboszczem turkowskiej parafii, które doprowadziły do powstania m.in. polichromii, obrazów olejnych sztalugowych i ołtarzowych oraz witraży. W filmie wykorzystane zostały oryginalne materiały archiwalne, jak np. bogata korespondencja artysty z ks. Florczakiem, dokumenty, oryginały prac Mehoffera będące w zasobach Muzeum Miasta Turku i Muzeum Narodowego w Krakowie. 

 

Wśród osób, które obejrzały film w kinie „Tur”, byli m.in.: ks. Wiesław Mering – biskup włocławski; Zdzisław Czapla – były Burmistrza Miasta, który był jednym z inicjatorów zachowania dziedzictwa kulturowego w naszym mieście; przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu: Marcelina Drzymała i Olga Urban, oraz liczne grono samorządowców z Turku, sąsiednich gmin i powiatu tureckiego. Film obejrzeli także zainteresowani nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i ze Szkoły Podstawowej nr 5, a wśród nich nauczycieli – organizatorki konkursów mehofferowskich.

 


Po emisji filmu burmistrz Romuald Antosik wręczył podziękowania dla reżysera, Krzysztofa Paluszyńskiego, oraz dla wykonawców trzech głównych ról. Natomiast ks. biskup Wiesław Mering podkreślił znaczenie turkowskiego dzieła Józefa Mehoffera, choćby na przykładzie jednego obrazu tego artysty, który znajduje się w Pałacu Biskupim we Włocławku.


Film powstał pod patronatem honorowym Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz przy udziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, z finansowym wsparciem Miasta Turek oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

winczew Data: 06.12.2019 14:54 ID:11910
Wspaniale ale gdzie można ten film zobaczyć?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Wróciło wakacyjne kino pod gwiazdami Lato w kinie Koniński Dom Kultury rusza z projektem ,,Od folkloru do breakingu” Nowa publikacja o Lądzie