Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 08.07.2020 r. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Ocena: 3
3 0

Kapuściński w Koninie

Konin 03.12.2019 09:08

Kapuściński w Koninie

Że światowej sławy reporter Ryszard Kapuściński był w Koninie przed 60 laty - są na to twarde dowody. Bo taką okładkę ma książka Izabeli Bobrowskiej „Konin jak Colorado. Zapomniana podróż Ryszarda Kapuścińskiego”. Jej promocja odbyła się w niedzielny wieczór (1 grudnia) w Dworku Zofii Urbanowskiej, dzisiejszym USC.


Te same dowody potwierdzają też, że Ryszard Kapuściński jest już w Koninie na stałe. Autorka bowiem przez 9 lat precyzowała szczątkowe informacje o pobycie pisarza, reportera, ale także fotoreportera. Dzięki jej pracy światło dzienne ujrzały fakty, które będą już częścią historii naszego miasta - odnalezione twarze dzieci i dorosłych sfotografowanych przez Ryszarda Kapuścińskiego w roku 1959, a nawet... powiększona rodzina Bobrowskich! Okazało się bowiem, że jeden z tłumu uczestników spotkania ustalił ponad wszelką wątpliwość rodzinne koligacje z autorką.

 

Spotkanie z Izą Bobrowską prowadził dziennikarz Mateusz Krzesiński, którego dom rodzinny widnieje na jednej z fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego. - Gdy to zobaczyłem ciarki miałem chyba na całym ciele - stwierdził dziennikarz.

 

Takich i podobnych chwil tego wieczoru było więcej. A wzruszenie i duma - bo to właściwe słowo na osiągnięcia Izabeli Bobrowskiej - towarzyszyły także prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu. Podziękował on autorce za pracę i jej efekty i zapewnił, że Miasto Konin dokładać będzie nadal starań by dokumentować swoją historię przez pryzmat ludzi z nim związanych. Po spotkaniu, jak wielu czytelników, ustawił się w kolejce po autograf i dedykację

Miłosz Data: 03.12.2019 10:43 ID:11899
Cieszę się jako koninianin, że ten album w końcu się ukazał, mimo 8-letniego mozołu p. Izy. A przecież to oczywiste, że takie projekty upowszechniające historię Konina są najlepszą formą promocji miasta, lepsza niż długopisy z napisem I love Konin, czy kolejne strategie zlecane zewnętrznym "fachowcom". Album, oczywiście oprócz samego Ryszarda Kapuścinskiego, i Fundacji "Herodot" jest w całości "made in Konin" - autor, redakcja no i druk opracowanie graficzne na europejskim poziomie !!!
Alex Data: 03.12.2019 10:50 ID:11900
Czekam na album z fotografiami Zdzislawa "Druha" Szklarkowskiego, który uczył mnie fotografii ;!!!

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Wróciło wakacyjne kino pod gwiazdami Lato w kinie Koniński Dom Kultury rusza z projektem ,,Od folkloru do breakingu” Nowa publikacja o Lądzie