Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena: 1
1 0

Dziś premiera !

Konin 18.11.2019 10:51

Dziś premiera !

Nie wiemy, nie pamiętamy, tymczasem pamiętniki Wincentego Grętkiewicza, burmistrza Konina i posła na Sejm w latach 1935-1939, obrazowo i wiarygodnie przypominają nam czasy II Rzeczpospolitej, bez budowania mitologii. Premiera filmu dokumentalnego „Pamiętniki Wincentego Grętkiewicza”, w reżyserii Andrzeja Mosia, odbędzie się 18 listopada br. w Kinie Centrum (KDK). Wstęp wolny.


Piotr Rybczyński, koniński historyk (kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu), mówi, że pamiętniki Wincentego Grętkiewicz są przede wszystkim wiarygodne, bo pisane przez uczestnika wydarzeń. „To bardzo cenny dokument bez budowania mitologii o początkach II rzeczpospolitej”. Przedstawieniu tej wiarygodności służy projekt: „Wspomnienie – pamiętniki Wincentego Grętkiewicza”. Jego twórcą jest Muzeum Okręgowe w Koninie, które na realizację otrzymało grant Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Projekt wsparł finansowo samorząd Konina. W projekt byli również zaangażowani członkowie AKF „Muza”, którzy opracowali graficznie mapy historyczne dotyczące roku 1914 i 1939.
 
Efektem jest płyta multimedialna, na która składają się film dokumentalny „Pamiętnik Wincentego Grętkiewicza”, notacja z Hanną Jarocką, córką burmistrza, nagrania audio kilku fragmentów pamiętników w interpretacji Andrzeja Lajborka, poznańskiego aktora oraz skany rękopisów pamiętników W. Grętkiewicza. Premiera dokumentu „Pamiętnik Wincentego Grętkiewicza” odbędzie się 18 listopada 2019 r. o godz. 18.00, w Kinie Centrum (KDK). Wstęp wolny.
 
W filmie o burmistrzu Grętkiewiczu mówią historycy, umiejscawiając jego postać w kontekście historycznym. – To ważne – mówi Andrzej Moś, autor scenariusza, komentarza i reżyser obrazu – bowiem nie znamy, nie pamiętamy historii Polski międzywojennej, stąd tak wiele mitów narosłych wokół II Rzeczpospolitej i jej początków. Tymczasem mało, że pamiętniki Wincentego Grętkiewicza są, zdaniem historyków, wiarygodne i pisane bez zadęcia służącego właśnie budowania mitów, to losy burmistrza Grętkiewicz są niezwykłe, począwszy od jego udziału w zrębach budowania niepodległej ojczyzny, poprzez działalność samorządową (był burmistrzem Konina) i państwową (był posłem na Sejm), aż po więzienie gestapowskie ulokowane w domu, który sam wybudował dla swojej rodziny i, już po wojnie, przesłuchania przez UB we Wrocławiu i zakaz powrotu do Konina. „Pamiętnik Wincentego Grętkiewicza”
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, autor komentarza: Andrzej Moś; montaż: Zdzisław Siwik; konsultacja historyczna: Piotr Rybczyński, Janusz Gulczyński; lektor: Andrzej Lejborek; koordynatorka projektu: Iga Janiszewska-Pawlak. Producent: Muzeum Okręgowe w Koninie, Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Projektu „Patriotyzm Jutra”; dofinansowanie: Miasto Konin; partner: Koniński Dom Kultury, współpraca: AKF „Muza” (działa od 1973 r.).

Andrzej Dusza


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)