Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.01.2020 r. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny

Ocena:

Z całym szacunkiem – to nie jest Złudzenie

Konin 07.11.2019 10:20

Z całym szacunkiem – to nie jest Złudzenie

Bracia Wójcińscy: Ksawery (kontrabasista), Szymon (pianista) i Maurycy (trębacz), jazzowi mistrzowie rodem z Konina, po latach niezależnej działalności muzycznej w 2014 roku spotkali się, by z Krzysztofem Szmańdą (perkusista), jako Wójciński/Szmańda Quartet, nagrać album „Delusions” (ukazał się w 2016). W tym roku wydali swoją drugą płytę autorską „With all due respect”. 27 listopada zagrają w KDK inaugurując 29. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.


O powstaniu pierwszej „braterskiej” płyty pisali: „Kiedy po raz pierwszy zasiadaliśmy w nagraniowym studiu, we czterech, nasza intencja była prosta i skromna. Chcieliśmy tylko pamiątki z naszego pierwszego muzycznego tete a tete, jakiekolwiek by ono nie było. Nikt z nas wówczas nawet przez chwilę nie pomyślał, że już wkrótce nagranie to stanie się naszą debiutancką płytą. (…) Czasem po prostu zdarza się i tak, że kiedy ludzie spotykają się po raz pierwszy by wspólnie muzykować, powstaje coś więcej niż nawet bardzo kunsztowny układ dźwięków. Bywa, że spoza nut wyłaniać się zaczyna magia wspólnego odkrywania muzyki na nowo, a zwykłe spotkanie staje się czymś, czego zwyczajnie nie sposób opowiedzieć, ponieważ zdarza się tylko raz”.


Po czterech latach okazało się, że to co miało „zdarzyć się tylko raz” i być „Delusions” (Złudzenie), zdarzyło się kolejny, w roku 2019, „With all due respect” (Z całym szacunkiem). Ich muzyka oparta jest na swobodnej improwizacji, będącej wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Ta kwintesencja muzyki improwizowanej zyskała uznanie słuchaczy i krytyki. Płyta „Delusions” w dorocznej ankiecie krytyków w ramach Polish-Jazz Blogspot została uznana płytą roku 2016 r., a kwartet oprócz koncertów w kraju, grał na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Rok później, na przełomie czerwca i lipca 2017 r., zespół odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, z powodzeniem występując w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. W grudniu 2017 r. Wójciński/Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase'su odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie. W 2018 r. zespół kontynuował występy na polskiej i zagranicznej scenie (Festiwal Jazz nad Odrą – Wrocław, Budapest Jazz Club, Nisville Jazz Festival – Serbia, Jazz Juniors Festival – Kraków). „Delusions” i „With all due respect”, wydaną w 2019 r. łączy fakt, że obie zostały w całości wyimprowizowane. Różni dostrzegalna ewolucja w podejściu do formy – na płycie „With all due respect” znajdują się 4 utwory tworzące spójną całość, z których każdy osobno stanowi minisuitę o złożonej wewnętrznej konstrukcji. „Z całym szacunkiem”, ale to już nie jest „Złudzenie”, o czym będziemy mogli przekonać się 27 listopada w czasie koncertu Wójciński/Szmańda Quartet, inaugurującego 29. PPFF DEBIUTY.

 

Początek koncertu o godzinie 19.00.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale na zaproszenia, które można odbierać w
impresariacie KDK.


Andrzej DUSZA


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kino w parafii Noworoczny koncert na góralską nutę Ferie zimowe w KDK Zaproszenie na przegląd Wyjątkowy koncert z okazji Walentynek zespołu IRA! Koncert ,,Seniorzy dla Miasta Struktury pejzażu Marcina Derdy Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY! Dzień Języka Hiszpańskiego w II LO Zapraszamy na Koncert Noworoczny