Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena:

Do muzeum w Roku Zofii Urbanowskiej

02.10.2019 14:35

Do muzeum w Roku Zofii Urbanowskiej

Światowy Dzień Turystyki przypada 27 września. W niedzielę 29 września Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprosił chętnych piechurów na spacer zielonym szlakiem pieszym nad jeziorem Gosławskim do Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach.


Trudy pokonania szlaku wzdłuż stromych brzegów jeziora wynagrodziły malownicze widoki na elektrownię i budującą się linię 400 kV. O pomniku przyrody – dębie „Dziadek” - opowiedział Andrzej Łącki, prezes oddziału PTTK w Koninie. Najliczniej reprezentowane były szkoły podstawowe: nr 3 z Konina i ze Sławska (tego obok Kowalewka, gdzie urodziła się Zofia Urbanowska), a najmłodsza uczestniczka Joasia przejechała trasę w wózku (z niewielką pomocą przyjaciół).

 

Muzeum mieści się na terenie zamku biskupa Łaskarzyca. Tuż pod murem zamkowym Muzeum przygotowało ognisko. Każdy uczestnik spaceru otrzymał zakładkę, na której uwidocznione zostały miejsca związane z Zofią Urbanowską w Koninie i w gminie Rzgów.

 

W uroczo położonym dworku z XVIII w., przeniesionym tu z Ruszkowa pod Kołem, w tzw. pokoiku guwernantki na piętrze można było obejrzeć pamiątki po Zofii Urbanowskiej, konińskiej pisarce rodem z Kowalewka. Znajduje się tu m.in. oryginalne biurko, przekazane przez Deotymę czyli Jadwigę Łuszczewską. Modę kobiecą z lat 1846-1905 pokazano na wystawie planszowej w dworku. Spacer do Muzeum był jednym z wydarzeń w Konińskim Roku Zofii Urbanowskiej.

 

Linię SPACER MZK Konin jak zwykle profesjonalnie obsłużył pan Roman Piasecki.

Rok Zofii Urbanowskiej


















Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)