Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 23.01.2020 r. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ocena: 1
1 0

Dom konińskiej pisarki nie będzie już niszczał ?

Konin 17.07.2019 10:00

Dom konińskiej pisarki nie będzie już niszczał ?

Po 7 latach od przekazania miastu majątku przez Janinę Perathoner, wypełnia się wola pisarki (1926-2014). Do jej willi przy Staszica wprowadzą się pracownie ceramiki, malarstwa i rysunku konińskich artystek: Ewy Gaj i Katarzyny Mijakowskiej. Tak, jak chciała znana koninianka, jej dom będzie przeznaczony na cele kulturalne i edukacyjne.


Prezydent podpisał umowę na czasowe (do końca 2021 roku) bezpłatne użyczenie nieruchomości o obszarze 0,0445 ha. – Spróbowaliśmy rzeczy, która chyba w Koninie nie miała miejsca, to znaczy rewitalizacji poprzez kulturę i znalezienia do tej przestrzeni osób zainteresowanych działalnością kulturalną – wyjaśnia zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Katarzyna Mijakowska i Ewa Gaj we własnym zakresie wyremontują dom. W planach mają stworzenie pracowni artystycznych, lekcje edukacji artystycznej dla dzieci i młodzieży z konińskich szkół, organizację wystaw, projektów kulturalnych z udziałem organizacji pozarządowych i instytucji kulturalnych miasta oraz wieczorów autorskich w ogrodzie przy domu Wenedy.  

-  Bardzo się cieszę, że w tym roku testament pani Janiny Wenedy wreszcie zostanie wypełniony przez miasto. Było to zobowiązanie, które przez tak długi czas na nas ciążyło – mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Janina Perathoner, pseudonim literacki Weneda, urodziła się 26 czerwca 1926 roku w Koninie, zmarła 29 stycznia 2014 r. Ukończyła studia polonistyczne w Poznaniu, przez wiele lat pracowała w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie. Jej twórczość  koncentrowała się wokół Konina. Chętnie sięgała po tematykę historyczną.  Debiutowała powieścią „Słowiana”, która ukazała się w 1987 r.  Wielokrotnie nagradzana za talent pisarski: w 1999 roku otrzymała statuetkę Benedykta przyznawaną przed wydawnictwo „Przegląd Koniński”, w 2003 roku kapituła konkursu o statuetkę Złotego Konia przyznała jej tytuł Człowieka Roku, w 2012 roku otrzymała Kariatydę Wielką przyznawaną przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Na dwa lata przed śmiercią, 17 kwietnia 2012 roku, aktem notarialnym przekazała Miastu Konin prawa autorskie do książek oraz nieruchomość przy ul. Staszica z przeznaczeniem na cele kulturalne, edukacyjne lub opiekuńczo-wychowawcze.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kino w parafii Lotniczy koncert kolęd W Muzeum Okręgowym sięgają do korzeni Noworoczny koncert na góralską nutę Moje pierwsze wyjście do kina Ferie zimowe w KDK Zaproszenie na przegląd Koncert ,,Seniorzy dla Miasta Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY! Struktury pejzażu Marcina Derdy