Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 07.07.2020 r. Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Ocena: 2
2 0

Film Wspomnienie to cicha nuta w Łagowie

Konin 21.06.2019 12:04

Film Wspomnienie to cicha nuta w Łagowie

Już w niedzielę 23 czerwca rozpocznie się w Łagowie 48 Lubuskie Lato Filmowe – kultowa

i najstarsza polska impreza filmowa, które od 1969 roku jest ważnym miejscem spotkań polskich filmowców, producentów i krytyków filmowych.


W 1980 roku Lubuskie Lato Filmowe stało się międzynarodową imprezą skupioną programowo na prezentacji oraz

promocji artystycznego kina Europy Wschodniej i Środkowej. Od czasu ważnych przemian

politycznych, które dokonały się w tej części Europy, malowniczo położony, urokliwy Łagów jest dorocznie nie tylko letnim kinem i konkursem przyznającym prestiżowe Złote Grona, ale też forum dyskusyjnym o europejskich problemach i naszej skomplikowanej historii i o tym jak odbija się ona w filmie fabularnym i dokumentalnym.

Program 48 Lubuskiego Lata Filmowego jest niezwykle bogaty, projekcje odbywać się będą od rana do późnej nocy na czterech festiwalowych ekranach, a oprócz konkursowych pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych przez cały tydzień trwać będą imprezy towarzyszące, panele dyskusyjne i pokazy specjalne. Swoje najnowsze filmy studenckie zaprezentują uczelnie filmowe z Polski, Węgier, Niemiec, Czech i Słowacji oraz Studio Munka z Warszawy, przygotowano specjalny zestaw historyczno – okolicznościowy – „30 lat od pierwszych wyborów”, „80-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej – polska wojna w obcym kinie”, „70 Lecie WFDiF”, wiele fabuł i dokumentów pokazanych zostanie poza konkursem.

W tym bogatym programie tegorocznego LLF znalazło się też miejsce dla filmu „Wspomnienie to cicha nuta”, najnowszego dokumentu Andrzeja Mosia. Ten biograficzny film przypomina postać Szymona Pawlickiego pochodzącego z Konina, aktora i działacza NSZZ „Solidarność” na Wybrzeżu, ale też z nostalgią odkrywa historię prowincjonalnego  przedwojennego i tuż powojennego miasta, zanim stało się wzorcowym i propagandowym

„miastem socjalizmu”..

Autorowi i producentom (Video Studio Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Konin) serdecznie gratulujemy.  

Przypomnijmy, ze premiera obrazu odbyła się 30 listopada 2018 roku w Konińskim Domu

Kultury


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Mirella von Chrupek Diorama. Palaeoloxodon antiquus Wróciło wakacyjne kino pod gwiazdami Lato w kinie Koniński Dom Kultury rusza z projektem ,,Od folkloru do breakingu” Nowa publikacja o Lądzie